Bivši radnici Kombinata aluminijuma (KAP), koji traže isplatu otpremnina, pozvali su nadležne u Vladi da poštuju usvojene zakone, jer je njihovo strpljenje dovedeno do kraja.
Predstavnik bivših radnika KAP-a, Nikola Raković, saopštio je na protestu ispred Skupštine da se u Crnoj Gori ne poštuju nadležne institucije, ni osnovna prava radnika, koji neće odustati od otpremnina koje im po zakonu pripadaju.
„Strpljivo čekamo realizaciju Zakona o izmirenju obaveza prema bivšim radnicima KAP-a. Imamo mnogo razloga za protest, između ostalog i to što neki od naših kolega nijesu doživjeli usvajanje tog Zakona“, rekao je Raković.
On je pozvao premijera Mila Đukanovića i ministra ekonomije Vladimira Kavarića da poštuju usvojene zakone, jer se "zavjerom ćutanja" u Vladi mnogo toga reguliše, naročito kada su u pitanju radnici.
„Jedan ministar kaže da nije nadležan, a drugi da jeste. Toliko o poznavanju međusobne funkcionalnosti u okviru Vlade“, naveo je Raković.
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić, poručio je da će zajedno sa radnicima braniti Zakon koji je usvojila Skupština.
„Došao sam da zajedno sa vama branim dignitet ove institucije, koja treba da bude Skupština, a ne brbljaonica i pričaonica“, kazao je Vučinić.
On je saopštio da je u svakoj uređenoj zemlji izvršna vlast dužna da poštuje i sprovodi zakone, kao i da to jedino u Crnoj Gori nije slučaj, jer je u pitanju "privatna država".
„Vlada je suspendovala zakone i neće da ih poštuje, ali ćemo da je natjeramo, jer vas je gurnula na ulice da tražite svoja prava“, poručio je Vučinić.
On je kazao da se radnici bore za opstanak, što je njihov gorući problem.
„Istjerani ste iz KAP-a, a ultimatum je bio penzija ili ulica. Danas taj isti KAP pljačkaju ljudi iza kojih stoji premijer, a vas su istjerali jer ste im bili smetnja“, rekao je Vučinić.
On je kazao da je više od 11 miliona eura uzeto od radnika KAP-a, što je bilo dovoljno da se podmire otpremnine svih zaposlenih u Crnoj Gori.
Predstavnik radnika plužinske Fabrike elektroda Piva (FEP), Dragan Tufegdžić, kazao je da su se oni pridružili protestu bivših radnika KAP-a kako bi zajednički izborili svoje zahtjeve.
„Nadam se da će nam se naši zajednički zahtjevi, u vezi isplate otpremnina, realizovati“, rekao je Tufegdžić.
On je naveo da su radnici FEP-a svim poslaničkim klubovima u Skupštini uputili zahtjeve za rješavanje problema isplate otpremnina za 36 penzionera tog preduzeća.
Bivši radnici KAP-a protestovali su početkom mjeseca ispred Ministarstva finansija zahtijevajući isplatu otpremnina. Predstavnici 420 penzionera KAP-a trebalo bi da dobiju otpremnine u ukupnom iznosu od 5,45 miliona eura.
Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a usvojen je prije devet mjeseci u Skupštini kao lex specialis.
Predstavnici 36 bivših radnika FEP-a takođe zahtijevaju isplatu otpremnina od 3,5 hiljada eura do 19,5 hiljada eura.
Vlada je, kako su saopštili njeni predstavnici, ispunila sve obaveze definisane socijalnim programom za radnike koji ostanu bez posla, kao i povezivanje radnog staža za zaposlene koji su stekli uslov za penziju.
Za realizaciju socijalnog programa FEP-a Vlada je uplatila 675,09 hiljada eura za otpremnine i 976,7 hiljada eura za povezivanje staža.