Odluka o zabrani održavanja povorke ponosa u Nikšiću suprotna je utvrđenim međunarodnim standardima ljudskih prava i uticaće na napredak Crne Gore ka EU, ocijenjeno na javnoj tribini nevladinih organizacija LGBT Forum Progres i Hiperion
Na tribinu, koja je oranizovana povodom zabrane povorke ponosa u Nikšiću, iako su pozvani nijesu došli predstavnici opštine Nikšić, Uprave policije i Vlade.
Izvršni direktor LGBT Forum Progres Stevan Milivojević podsjetio je povorka zabranjena tri puta, a da svaki put objašnjenje bilo isto.
„Tu se navode sigurnosna pitanja, i činjenica da nijesu stečene zakonske mogućnosti kako bismo ostvarili jedno svoje ljudsko pravo, pravo na slobodu okupljanja“, naveo je on.
Milivojević je ukazao na činjenicu da LGBT zajednica nikad nije pokrenula nasilje na prajdovima.
„Sa druge strane, imate partiju koja otvoreno najavljuje nasilje, a kojoj je dozvoljeno pravo na javno okupljanje. I taj skup je juče održan“, naveo je on.
Predstavnica Hiperiona, Ksenija Rakočević podsjetila je da Nikšić danas slavi Dan Oslobođenja. „Samo se pitam koga su oslobodili, da li se oslobođenje tumači kao zabrana nekoj socijalnoj grupi da se okupi i da prošeta tim gradom.“
Prema njenim riječima, Crna Gora je domovina svih, a ne samo onih koji su povlašćeni i koji će se samo deklarativno boriti protiv dikriminacije koja je, kako je ocijenila, očigledna.
Direktorka Akcije za ljudska prava Tea Gorjanac-Prelević navela je da u toj organizaciji ne mogu da vjeruju da je Vlada stala na stranu onih koji prijete kriminalom i tako otvoreno okrenula leđa demokratskom poretku, poštovanju ljudskih prava i donijela nezakonitu odluku.
„Ova odluka je potpuno suprotna utvrđenim standardima ljudskih prava u Evropi i to ne samo u EU već i u Savjetu Evrope čiji smo član“, kazala je Gorjanc-Prelević, navodeći da je odluka protivna ustavnom poretku Crne Gore koji treba da zaštiti ljudska prava svih.
Prema njenim riječima, ne radi se o neznanju nadležnih, već o nedostatku političke volje.
„Svi znamo da će nas ova odluka sve skupo koštati, ali svi mi znamo da će ona uticati na napredak Crne Gore ka EU“, ukazala je Gorjanc-Prelević.
Profesorica na Filozofskom falkultetu Tatjana Bečanović, kazala je da su predstavnici vlasti odsustvom na javnoj tribini jasno manifestovali kukavičluk.
„To je kukavičluk i nesposbonst institucija ove države da se suoče sa pravim problemima i da svoju odgovornost prebace na građane“, ocijenila je Bečanović.
Prema njenim riječima, povorka ponosa, da se održala u Nikšiću, prošla bi mirno i dostojanstveno, jer Nikšić jeste dostojanstven.
Polanica Evropskog parlamenta Teresa Reintke, kazala je da je razočarana što je okupljanje otkazano.
„Ovo što se dogodilo odnosi se na slobodiu okupljanja koja je ovjde ugrožena i sama srž problema je potpuno nepoštovanje jednog od osnovnih ljudskih prava“, smatra Reintke.
Vlada, prema njenim riječima, treba da građanima omogući da uživaju ljudska prava naročito zato što je u procesu priključenja EU.
Ona će, kako je navela, razgovarati sa evropskim komesarom za sudsjedsku i politiku proširenja Johanesom Hanom i predstavnicima Vlade Crne Gore, kako da se ovo pitanje dugoročno riješi i kako će ono uticati na proces priključenja države EU.
Reintke je dodala da su počeli da sastavljaju pismo koje će uputiti nadležnim institucijama i da će intezivirati diskusije u nadležnim evropskim institucijama.
„Svjesni smo da svi zajedno, Vlada i EU moraju da udvostruči napore kako bi zajednički težili evropskom društvu koje prihvata raznolikost i kako bi na kraju svaki građanin bio slobodan“, poručila je Reintke.
Na pitanje kako objasniti nadležnim institucijama da povorka ponosa nije povorka LGBT zajednice, već svakog ko se odjeća ugroženim, Bečanović je kazala da to izuzetni teško.
„Mnogo je to lakše objasniti građanima nego institucijama. U ovoj državi institucije ne čuju, ne funkcionišu jer su u potpunosti kontrolisane od jednog poolitičkog centra, iz jedne partije“, pojasnila je Bečanović.
Ona je navela da institucije moraju iz temelja da se promijene, a to može da se desi samo kad se promijeni režim u Crnoj Gori.
„Svi koji se nadadate slobodi i ostvarenju svojih prava pod ovim režimom nećete ih dobiti“, smatra Bečanović.
Milivojević je ukazao da su u najavi protesta policiji ponudili da predloži alternativnu za rutu, vrijeme i mjesto okupljanja što policija nije uradila. Policiji to, kakao se navodi, nije u nadležnosti.
Bečanović smatra da je predozborna euforija počela i da je mnogo važno da se zadrže glasači sa kojim se raspolažće u Nikšiću nego da se dozvoli LGBT zajednici da ostvari svoja prava.
Upitani šta će LGBT Forum progres preduzeti povodom zavbrane povorke, oni su kazali da su sledeći koraci pisanje žalbe i ispitivanje validnosti ovakvog rješenja kako bi se ukazalo na kršenje osnovnog ljudskog prava.
Rakočević je pozvala na odgovornost predstavnike Vlade, naoročito ministre za ljudska i manjinska prava i unutrašnjih poslova Suada Numanovića i Raška Konjevića.
„Mislim da bi bilo krajnje moralno i ljudski da oni podnesu ostavke“, smatra Rakočević.
Predstavnica Ministarsva za ljudska i manjinska prava Blanka Radošević Marović, koja je sjedjela u publici, kazala je da je taj resor potpisao Memorandime o saradnji u vezi zaštite prava LGBT osoba sa nekim opštinama u Crnoj Gori.
„Takav memorandum nije potpisan sa Opštinom Nikšić“, kazala je ona, pojašnjavajući da on podrazumijeva pomoć LGBT zajednici na lokalno nivou.
Radošević Marović je kazala da su u Ministarstvu očekivali da će usvanjenjm Strategije LGBT politike sve ići lakše.
„Ovo je jedan put koji zahtijeva mnogo više vremena nego što smo očekivali“, zaključila je ona.