Implementacija vladine LGBT politike stagnira i ne postiže očekivane rezultate, ocijenili su predstavnici LGBT organizacija iz Crne Gore i zatražili od izvršne vlasti da otkloni uzroke njenog nefunkcionisanja.
Oko 15 predstavnika LGBT organizacija protestovalo je danas ispred zgrade Vlade na performasnu koji su organizovali LGBT Forum Progres, LGBTIQ Socijalni Centar i Institut za LGBT turizam. Oni su vezali ruke kanapima, a skup je obezbjeđivala policija.
Protestanti su nosili transtparente na kojima je pisalo "Obrazovanje se ne gradi odbacivanjem", "Implementirajte ili odustanite", "Pažnja Vlade na LGBT, ne samo na međunarodnu zajednicu".
„Ovo danas je skup negodovanja i nezadovoljstva, ali i skup podrške Vladi kako bi se uozbiljili svi oni koji u njeno ime i za njen račun odlučuju o budućnosti LGBT zajednice“, poručio je izvršni direktor LGBT Foruma progres Stevan Milivojević.
LGBT organizacije zatražile su da se otklone svi uzroci nefuncionisanja koordinacije i monitoringa vladine LGBT politike, da uspostavljeni model koordinacije i monitoringa zaključi jedinstvene sporazume o tom procesu, kako sa LGBT zajednicom, tako i starješinama svih državnih organa koji učestvuju u LGBT inkluziji.
Oni su zatražili da se uspostavi trajni i održiv vid blagovremenog konsultovanjai izvještavanja LGBT zajednice o svim aktivnostima koje sprovodi Vlada i da se bez odlaganja povede društveni dijalog o prihvatanju LGBT osoba i pristupi snažnijoj edukaciji javnosti o činjenicama u vezi sa LGBT osobama.
Oni zahtijevaju da se kreira plan postepene reforme udžbeničke politike s planom pripreme i štampe inkluzivnih LGBT udžbenika, kao i da se LGBT zajednici uputi izvinjenje zbog upotrebe diskriminatornih udžbenika, i da se oni povuku iz upotrebe.
Zatražili su da se izvrši revizija sadržaja LGBT politike u oblasti međunarodne politike, sporta i turizma.
"Da se konačno stavi u funkciju Tim povjerenja LGBT zajednice i Uprave policije, kao i da se osnaži dijalog u vezi sa istopolnim partnerstvom i aktivira inicijativa Zaštitnika ljudskih prava upućena skupštini u vezi sa donošenjem tog zakona", naveo je Milivojević.
On je kazao da je potrebno da se prestane sa trajnim zabranama mirnih javnih okupljanja LGBT zajednice i da se preduzimaju, uz konsultovanje LGBT zajednice, mjere i aktive kojima se otklanjaju bezbjednosni i širi rizici.
"Da se lokalne vlasti efikasnije uključe u proces, jer se dosadašnji model pokazao neiskrenim i da se, u skladu sa mogućnostima, podrže ili preuzmu od strane javnih službi, ključni socijalni srevisi LGBT zajednice", ukazao je Milivojević.
On je ocijenio da je evidentan izostanak posvećenosti državnih organa procesu LGBT inkluzije i da Vlada ne vodi široki dijalog o prihvatanju LGBT osoba.
“LGBT zajednica je prepuštena sama sebi i prinuđena da se samostalno nosi sa brojnim teškoćama, izazovima i opstrukcijama ”, poručio je Milivojević.
On je kazao da je LGBT inkluzija na lokalnom nivou mrtvo slovo na papiru.
„Pojedini gradonačelnici gradova, među kojima prednjači Nikšić, diskriminišu lokalne LGBT inicijative i grupe“, precizirao je Milivojević.
Vladina strategija za implementaciju LGBT politike, kako je podsjetio, za tu zajednicu je strateški važan dokument koji je od životne važnosti za pripadnike LGBT populacije, jer je, kako je kazao, njihov život u Crnoj Gori postao nepodnošljiv.
„Svjedoci smo nedostataka u obrazovanju, činjenice da su 80 odsto napada i diskriminacije LGBT osoba počinili mladi“, rekao je Milivojević.
Ranije su se, kako je kazao, žalili, a sada više ne, za svak eura koji je vlada potršila na obezbjeđivanje mirnih okupljanja LGBT zajednice.
„Vlada ne žali potrošene stotine hiljada eura na obezbjeđivanje povorki ponosa, a žali na za pet puta manje novca za obezbjeđivanje udžbenika“, ocijenio je Milivojević.
Milivojević je ukazao da mnoge oblasti LGBT strategije uopšte nijesu zaživjele, niti Vlada sprovod ikakve aktivnosti u tom cilju.
„Zbog toga smo protestom riješili da ukažemno koliko nam je sužen prostor i koliko su nam ruke svezane i vrijeme je da se vlada probudi i pristupi implementaciji strategije“, kazao je Milivojkević.
Na pitanje novinara kada misli da će se popraviti stanje LGBT osboba u Crnoj Gori, Milivojević je pojasnio da je krajnji rok za implementaciju strategije 2018. godina.
„Činjenica je da na ovom polju nije urađena ni jedna ozbiljnija aktivnost i pažnja implementacije se svodi na međunarodno priznavanje onoga što je vlada uradila, ali se obraća pažnja što je rezultat toga na terenu tj. sta prosječna LGBT osoba ima od toga“, dodao je on.
Upitan šta je konkretno uradio kao član Savjeta za zaštitu od diskriminacije Vlade Crne Gore, Milivojević je kazao da su do sada nailazili na zid.
„Kada predložite inicijativu za koju čitava LGBT zajednica smatra da treba da bude odrađena vi naiđete na zid od pojedinih ministarstava koja su zadužena za implementaciju te oblasti“, precizirao je on.
Na pitanje da li je LGBT populacija zadovoljna zdravstvenim sistemom, Milivojević je kazao da zdravstvo ima svojih propusta.
„Urađeno je na tom polju nešto, ali treba nastaviti i to mora biti kontinurini proces u konsultaciji sa LGBT zajednicom kako bi imao efekta“, poručio je on.
Na pitanje koji će biti sljedeći potezi LGBT zajednice, ukoliko performas ne da rezultate, Milivojević je kazao da LGBT zajednica želi konstruktivan pristup gdje je nacionalni tim za kordinaciju LGBT politike stavljen u funkciju.
„Ukoliko ne bude tako zahtijevaćemo da se od strategije odustane, jer zašto bi zatijevali da se strategija implmenetira ako od toga nema ništa“, zaključio je Milivojević.