Više od 2,7 miliona eura prihodovanih od dijela imovine fabrike mašina Radoje Dakić biće podijeljeno bivšim radnicima, danas povjeriocima, i njihovim advokatima, najkasnije do 10. septembra.
Vijeće podgoričkog Osnovnog suda odbilo je četiri prigovora advokata i jedan prigovor povjerilaca, čime su se konačno stekli uslovi za raspodjelu novca.
Odbijen je glavni prigovor advokata bivših radnika da im se isplati mnogo veći iznos novca po osnovu troškova sudskih postupaka. Sudija Danilo Jegdić im je prvobitno odredio oko 707 hiljada eura.
Prema računici advokata, samo iz tri kancelarije su potraživali po osnovu sudskih troškova ukupno 2,25 miliona eura i prijetilo je da na kraju ove raspodjele bivšim radnicima ne bude isplaćen ni cent.
Oko 1,8 hiljada bivših radnika potražuju ukupno, po osnovu pravosnažnih sudskih presuda, više od 50 miliona eura.
Na isplatu potraživanja čekaju čitavu deceniju. Iznos od 50 miliona predstavlja 77 mjesečnih zarada koje im nijesu isplaćivane dok su bili u realnom odnosu, sa obračunatim zakonskim kamatama.
Preostali dio novca radnici će pokušati da dobiju nakon prodaje ostale imovine.
Bivši radnici godinama protestvuju na podgoričkim ulicama, pred zgradom Vlade, Skupštine i Osnovnog suda, u pokušaju da se izbore za konačno izvršenje presude.
Prvobitno je planirano da se oni namire od prodaje zemljišta i imovine bivše fabrike mašina, za koju u više navrata nije bilo kupaca na prethodno oglašenim tenderima.
Na kraju, poslije nove procjene više od 200 hiljada kvarata zemljišta i ostale imovine, pristupilo se parcijalnoj prodaji zemljišta i hala bivše fabrike. Tako su se prije nekoliko mjeseci i krajem prošle godine stekli uslovi za prodaju dijela imovine, a sada i za raspodjelu ostvarenog prihoda po tom osnovu.
Bivši radnici nakon posljednjeg okupljanja pred zgradom Osnovnog suda prekinuli su protest do završetka godišnjih odmora, do 2. septembra.
Od 1,8 hiljada povjerilaca, oko 400 je preminulo u međuvremenu, a pravo na isplatu potraživanja imaju njihovi pravni nasljednici.