Članovi Operativnog tima Partnerstva za otvorenu upravu podnijeli su danas ostavke na članstvo u tom Vladinom tijelu.
Ostavke su podnijeli Boris Marić iz Centra za građansko obrazovanje, Dina Bajramspahić iz Instituta Alternativa, Milica Kovačević iz Centra za demokratsku tranziciju i Vuk Maraš iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora.
Kako su saopštili, ostavke su podnijeli nakon što je većina članova Operativnog tima iz reda Vlade danas glasala protiv predloga organizacija civilnog društva da se hitno organizuje posebna, otvorena za javnost, sjednica Operativnog tima, na kojoj bi se raspravljalo o razlozima zbog kojih je Vlada donijela Odluku kojim je Operativni tim de facto razriješila prije nedjelju dana“, kaže se u saopštenju.
Predstavnici civilnog sektora su obavijestili koordinatora Operativnog tima Srđana Kusovca da neopozive ostavke podnose iz više razloga.
“Zbog činjenice da ste bez ikakvih prethodnih konsultacija sa članovima Operativnog tima, Vladi predložili Odluku o obrazovanju Operativnog tima Partnerstva za otvorenu upravu, koju je Vlada usvojila i kojom je de facto postojeći Operativni tim rasformiran”, kaže se u pismu upućenom Kusovcu.
Navodi se da su ostavke podnijeli i zbog činjenice da se postojeći Operativni tim nalazi u tehničkom mandatu i funkcioniše samo do izbora novog tima, najviše 30 dana od dana objavljivanja Odluke Vlade u Službenom listu, do kada se mora izabrati novi Operativni tim, i da kao takav ne bi smio da donosi bilo kakve važne odluke, jer je to u suprotnosti sa principima dobrog upravljanja, a samim tim i vrijednostima OGP inicijative.
Ostavke su, kako su naveli predstavnici civilnog sektora, pdnijeli i zbog činjenice da je Vlada, usvajanjem te odluke, na jednostran način ugrozila proces donošenja Akcionog plana Partnerstva za otvorenu upravu i rokove koje je Crna Gora po tom osnovu obavezna da ispuni.
“Zbog činjenice da ste nas kao članove iz civilnog sektora doveli pred svršen čin, iako smo upravo mi, potpuno volonterski dali gro predloga kako za izradu novog Akcionog plana, tako i za svako drugo pitanje koje se na sjednicama razmatralo, za koje sada nismo u mogućnosti da osiguramo da se stvarno nađu u finalnoj verziji Akcionog plana koji će biti predložen Vladi”, kaže se u pismu.
Razlog za ostavke je, kako se navodi, i činjenica da su članovi iz civilnog sektora više puta, na samom početku rada Operativnog tima, predlagali više mehanizama da se izađe iz moguće pravne nedoumice koja je nastala imenovanjem članova Operativnog tima, što je, kako su kazali, koordinator Operativnog tima odbio.