Na teritoriji Crne Gore izgrađeno je 100.000 nelegalnih objekata, koji su uglavnom skoncentrisani u malim i srednjim naseljima u okolini gradskih područja saopšteno je Pobjedi iz Uprave za nekretnine.
Podgorički dnevnik navodi da je riječ o nezvaničnim podacima koji proizilaze iz činjenice da znatan broj neformalnih objekata nije upisan u katastar nepokretnosti, odnosno da ih je mnogo više nego što to pokazuju zvanični podaci te uprave.
Na ovaj problem ukazao je i predsjednik Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba Radivoje Rašović, koji je za Pobjedu govorio i o nelegalnim objektima čiji su vlasnici srpski državljani.
“U Crnoj Gori ima više od 20.000 nelegalizovanih vikendica čiji su vlasnici državljani Srbije. Srpsko-crnogorski poslovni klub je upriličio nekoliko sastanaka povodom toga, a sa predsjednicima opština sa Crnogorskog primorja pokušali smo da pronađemo rješenje. Predložili smo da srpski državljani koji imaju neformalne objekte plate obaveze državi, a da im opština obezbijedi komunalne usluge”, rekao je Rašović Pobjedi.
Prema podacima Uprave za nekretnine, znatan je broj stranih lica upisanih kao vlasnici nelegalnih objekata.
Samo na Crnogorskom primorju evidentirano ih je 1.100. Ovi podaci odnose se na građane i procjenjuje se da je učešće stranaca mnogo veće s obzirom da su registrovali preduzeća u našoj zemlji, koja su vlasnici zemljišta i objekata.
Uprava za nekretnine zvanično je evidentirala 42.833 objekta bez građevinske dozvole i sa prekoračenjem dozvole. Najviše ih je u glavnom gradu 16.430 objekata, navodi Pobjeda.
Predlog zakona o legalizaciji neformalnih objekata koji je Vlada usvojila u julu 2012. Godine upućen je Skupštini radi stavljanja u procedure, navodi Pobjeda.
Započinjanje procesa legalizacije podrazumijeva riješene imovinsko-pravne odnose, odnosno objekat mora biti upisan u katastar nepokretnosti.
Pored koristi za građane, koji će ovim zakonskim rješenjem svoju imovinu uvesti u legalne tokove i samim tim povećati njenu vrijednost na tržištu, i jedinice lokalne samouprave prihodovaće više stotina miliona eura od naplate komunalnih naknada za opremanje građevinskog zemljišta.
“Vlasnici ovih objekata će biti obavezni da plaćaju porez na nepokretnosti, što će dodatno doprinijeti godišnjem uvećanju prihoda jedinica lokalne samouprave za nekoliko desetina miliona eura. Takođe, u pripremi su amandmani koji će na drugačiji način definisati status nelegalnih objekata izgrađenih u zoni morskog dobra, nacionalnom parkovima i drugim zaštićenim prostorima”, saopštili su iz Uprave za nekretnine, prenosi Pobjeda.
Prema Predlogu zakona, objekti u takvim zonama izuzeti su od legalizacije.
Predlogom zakona predviđeno je da se naknada za komunalno opremanje građevinskog zemljišta može plaćati u ratama.
“Za objekte osnovnog stanovanja ova naknada će moći da bude plaćena u 240 jednakih mjesečnih rata, a za ostale u najmanje 120 rata. Cilj je olakšavanje plaćanja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta i izgradnju regionalnog sistema vodosnabdijevanja koja se obračunava na Crnogorskom primorju”, pojasnil su iz Uprave za nekretnine.
Naknadu za legalizaciju neće plaćati vlasnici objekata osnovnog stanovanja.