Polemika o štetnom uticaju pojedinih obaveznih vakcina na zdravlje djece dobila je na intonaciji i u stručnoj i laičkoj javnosti Crne Gore.
RSE navodi da sve referentne medicinske ustanove pod „okriljem Svjetske zdravstvene organizacije prezentuju svijetu značaj imunizacije“.Direktor Doma zdravljau Podgorici dr Nebojša Kavarić, smatra da su to „najčvršći i najbolji dokazi“ da je djecu neophodno vakcinisati po obaveznom kalendaru. On dodaje da roditelj “nema pravo da odluči da li će vakcinisati djete“.
„Pravo roditelja da zabrane primjenu najpozitivnijih metoda prevencije i liječenja - ne postoji. To je zabluda! Da li roditelj može da odluči da li njegovo dijete treba da bude liječeno ili ne, na način koji je dokazala nauka, na način primjene ovih standarda koji su usvojeni od ozbiljnih institucija - to su odluke države“, kaže dr Kavarić za RSE.
U Crnoj Gori su roditelji zakonom obavezani da vakcinišu djecu protiv deset zaraznih bolesti, a ukoliko odbiju prekršajno će biti kažnjeni shodno Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. S druge strane, Zakon o pravima pacijenata propisuje da pacijent ima pravo da „slobodno odlučuje o svemu što se tiče njegovog života i zdravlja, (osim u slučajevima kada to direktno ugrožava život i zdravlje drugih lica)“, navodi RSE i postavlja pitanje - da li postoji kolizija postojećih zakonskih normi i da li roditelj ima pravo da odbije imunizaciju u ime djeteta?
Advokat Duško Jovović kaže za RSE da „u ovom slučaju ne postoji kolizija propisanih normi“.
„Normativno, po mom mišljenju i bez dileme, roditelj nema pravo da odbije vakcinaciju đeteta. Naime, Ustav Crne Gore i Porodični zakon su jasni da je roditelj obavezan da vrši roditeljsko pravo, u okviru kojih prava je i obaveza da se brine o zdravlju đeteta kao jednom od segmenata pojma 'zbrinjavanja'. U konkretnom je lex specialis Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji je imperativan da je to obaveza pod prijetnjom sankcije u vidu prekršajne novčane kazne, u rasponu od 150 do 500 evra. Prekršajna kazna nije jedina sankcija koju roditelj može pretrpjeti, već može doći pod udar krivičnog zakonodavstava koje je normiralo krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje maloljetnog lica iz čl. 219 KZ CG“, objasnio je Jovović.
Pedijatar dr Rade Kaluđerović kaže da u moru informacija koje se šire razumije roditeljski strah.
„Roditelju koji je u dilemi kažem da ja imam troje djece i da sam ih vakcinisao i završim razgovor na taj način",kaže Kaluđerović.
On dodaje da je u poslednje vrijeme jedino diskutabilna vakcina MMR koja se okrivljuje za nešto veću učestalost autizma kod djece.
“Tu su rađene ozbiljne studije. Ja to pratim stalno, ali daleko od toga da bi se to prepustilo da se to rešava na nekom individualnom nivou . Znači, to se rešava na globalnom nivou. Nema dokaza da te vakcine izazivaju - e, sad da li ulazimo u teorije zavjere da su to farmakomafije i da to neko sve pravi da bi pare zarađivao to ni nama ljekarima nije dostupno kao ni običnim smrtnicima“, kaže Kaluđerović.
Dr Nebojša Kavarić smatra „da je veoma malo prostora dobio javni demanti kojim je osporeno istraživanje tima iz Velike Britanije koje dovodi u vezu pojavu autizma kod djece i vakcine MMR“ u odnosu na publicitet koji je imalo ovo medicinski osporeno istraživanje.
„Osporeno u više medicinskih centara, referentnih, kada dokaže suprotno i objavi - to se veoma teško se probija, jer nije interesantno", rekao je dr Kavarić za RSE.