Opština Budva već sedam godina plaća ležarinu u Luci Bar za opremu za zabavni grad - godišnje iz budžeta po 300 hiljada eura.
Projekat, koji je promovisan 2006. godine, kada je Opština zaključila ugovor sa kompanijom “Numeriko trejd limited” sa Kipra, iza koje se kasnije ispostavilo da stoje domaći biznismeni, koštao je građane Budve 1,6 miiiona eura, koliko iznosi kredit koji lokalna uprava vraća u ime “Kiprana”.
Opština je svih prethodnih sedam godina plaćala i ležarinu u Luci Bar za opremu za zabavni grad - godišnje iz budžeta po 300 hiljada eura.
Rasprava se vodila oko odluke, kojom je predviđeno da Opština na međunarodnom tenderu izda u 30-godišnji zakup zemljište na brdu Topliš, iznad diskoteke "Top Hill", na kojem bi se izgradio zabavni park površine 41. 889 kvadrata.
„Opština Budva će oglasiti ponudu za zakup po početnoj cijeni od 240.000 eura godišnje. Budući zakupac će, istovremeno, morati i da dostavi komplementarnu ponudu za kupovinu i opreme u vlasništvu Opštine Budva po početnoj cijeni od dva miiiona eura“, navodi se u odluci.
I dok su predstavnici DPS-a bili jasni da je riječ o dobrom poslu, u opoziciji sumnjaju da će i ovaj pokušaj se izjaloviti kao i prethodni.
Za šefa budvanskog DPS-a i predsjednika Skupštine Bora Lazovića riječ je o dobrom projektu, čime bi Budva dobila novu ponudu.
“Prezentuje se jedno haotično stanje, koje se navodno dešavalo na tom akva parku. Od kada je sve počelo, problem je bio oko nekog kredita koji je digla Opština od kojeg je kupljena oprema. To je bio osnov napada na tu odluku. Danas imamo sasvim drugu stvar, imamo interes da ovo damo na tender, jer je u pitanju dobar posao, od koga bi Opština mogla da obezbijedi kvalitetan iznos novca”, kazao je Lazović.
Mijomir Pejović iz SNP-a upitao je sa kojim kredibilitetom se predlaže odluka.
“Da li sa time da je 2006. jedna grupa prevaranata organizovala prevaru tako što je Opština garantovala kredit od 1,6 milina eura, koji sada vraćamo. Do danas niko za to nije odgovarao. Pitamo, koje su firme izvodile radove za vodeni rad. Da li je tamo izvodilo radove preduzeće „Moninvest", koje je krajem januara 2007. od Prve banke uzelo kredit od dva miiiona eura. Da li je vodeni grad gradio opštinskim novcem, ili su tu učestvovale privatne firme. Nameće se pitanje ko se ovdje štiti. Sekretarijat za zaštitu imovine krije ko je učestvovao”, kazao je Pejović.
Sekretar za finansije i lider budvanskog SDP-a Mihailo Đurović kazao je da je ta partija prije osam godina glasala za davanje u zakup zemljišta za izgradnju Vodenog grada na brdu Topliš, ali da nisu glasali ni za kakve prevare.
“Tada smo bili inspirisani činjenicom da se na tom području nalazilo smetlište, deponije čvtstog otpada. Ispostavilo se da je investicija promašena, već osam godina nemamo akva park. U međuvremenu smo razvili na drugom dijelu Topliša ugostiteljske sadržaje, od čega Opština prihoduje na ime zakupnine. Tada nismo glasali za bilo kakvu prevaru, nismo bili svjesni da se pripremaju bilo kakve zloupotrebe javnih resursa. Nisam vidio opremu, ali kažu da je u dobrom stanju i da će moći da se ugradi u akva park, onako kako je predviđeno tenderom”, kazao je Đurović.
On je dodao da ukoliko dobiju najboljeg ponuđača, namjera je da se sa dva miiiona početne cijene pokriju inicijalni troškovi opreme, ležarine prema Luci Bar, a da se od zakupnine ostvaruju prihodi od 238.000 godišnje.
“Time bi, zajedno sa prihodima koje ostvarujemo od ugostiteljskog objekta u drugom dijelu, došli do sume od 500.000 eura po osnovu zakupa u naredne dvije, tri decenije”, rekao je Đurović.