U svim predškolskim ustanovama u Crnoj Gori upisano je više djece od broja predviđenog standardima. Naročito prebukirani vrtići su u Podgorici. U Udruženju roditelja nijesu optimistični da će se situacija uskoro promijeniti, uprkos najavljenim novim objektima.
Blizu 25.000 mališana u Crnoj Gori pohađa nastavu u državnim vrtićima, a 1.300 u privatnim. Od tog broja je više od jedne trećine djece u glavnom gradu – njih 10.700. Prema Zakonu o predškolskom vaspitanju i obrazovanju propisano je da u zavisnosti od uzrasta djece u grupama može da boravi od osmoro do 25-oro djece. U odnosu na idelane uslove, zakonom propisane, u vrtićima boravi znatno više djece nego što je predviđeno.
“Jer zaista ima grupa koje broje 50, 60, 70, imali smo u prethodnom periodu čak i do 80-oro djece”, kaže Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji.
“Vrtić je projektovan za određeni broj. Međutim, ta brojka je čak duplo viša od onoga što je predviđeno. Tako da u svim skoro našim vaspitnim jedinicama i vasptnim grupama imamo prebukiranost”, kaže portparolka vrtića “Đina Vrbica” Dragana Bijelić.
“Ogromne su grupe i da bi se približili evropskim standardima, negdje i sa komunikacijom sa evropskim partnerima prilikom kreiranja refonske agende, smo svjesni da nam je potrebno nekih 1.800 novih mjesta u vrtićima”, kaže Spasoje Ostojić iz Ministarstva prosvjete.
Samo u ovoj školskoj godini, u vrtićima Đine Vrbice je broj djece uvećan za sedam odsto.
“S tim što bih negdje naglasila da je posebno povećan broj obuhvata djece jaslenog uzrasta, što nam negdje već ukazuje da ćemo mi u narednim godinama imati većih problema kada je u pitanju prebukiranost vrtića”, kaže Bijelićeva.
Svjesni potrebe ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija kažu da je do decembra 2027. planirana gradnja sedam vrtića na teritoriji Crne Gore.
“Od toga su tri na sjeveru i ostali vrtići su u Podgorici. Govorimo o vrtiću u City kvartu, govorimo o vrtiću u bloku 35, 36, govorimo o još jednom vrtiću na Starom aerodromu i govorimo o vrtiću pored OŠ “Dragiša Ivanović”. Trenutno je u fazi tenderska procedura za izradu projekta za vrtiću u City kvartu, a u toku ove godine očekujemo i rješavanje pitanja idejnog rješenja za ove ostale vrtiće”, kazao je Ostojić.
U Udruženju roditelja nijesu optimistični da će se situacija uskoro promijeniti, uprkos najavljenim projektima.
“Opet je to proces koji traje, gradnja sama po sebi traje, onda njihove procedure su prilično duge, uvijek ima neko ko se žali na određene tenderske postupke, onda se to otežava, zato smo i tražili ministarstvima i Vladi da za obrazovne ustanove promijene procedure, međutim tu se ništa nije promijenilo. U svakom slučaju predugo u odnosu na problem i na sve ono što se dešava u takvim grupama koje ne zna ni sama kako funkcionišu”, kazala je Mihailović.
Zbog prebukiranosti, najviše trpe djeca. Stoga im se, upozoravaju iz Udruženja roditelja, mora obezbijediti više prostora, uz poštovanje standarda i propisa.