Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da nijedan od navoda u saopštenju Demokratske partije socijalista (DPS) "nije tačan".
Iz EPCG su naveli da nije tačan navod DPS-a da će građani osjetiti povećanje cijene električne energije počev od januara.
"Jer je, odlukom Odbora direktora EPCG, usvojena nova politika popusta (18,5 odsto za članove zlatnog tima čija je mjesečna potrošnja ispod 500 kWh, 10,5 odsto za ostale redovne platiše čija je mjesečna potrošnja ispod 500 kWh i 5,5 odsto za sve redovne platiše, nezavisno od potrošnje), kojom se anulira odluka Regulatorne agencije da poveća cijenu mrežnih usluga. Razumijemo da je DPS-u ovo promaklo, jer teško prihvataju to što se novo poslovodstvo brine za standard krajnjih kupaca, odnosno građana Crne Gore", piše u reagovanju.
Navode i da "nije tačan navod DPS-a" da je na računu kompanije "nula".
"Kad je samo na računu EPCG blizu 60 miliona eura, s tim što u januaru, usljed naplate električne energije koja je prodata u decembru, očekujemo preko 70 miliona eura. Opet, nijesmo ni začuđeni, jer nije realno očekivanje da tačnim podacima barataju oni koji nijesu umjeli da rukovode našom kompanijom".
Kazali su i da "nije tačna ocjena DPS-a o tome da se loše rukovodi firmom".
"O poslovnim rezultatima najbolje govori činjenica da se, u posljednje tri godine, otkako je na čelu EPCG novo poslovodstvo, dva puta obara rekord u pogledu poslovnog rezultata".
U reagovanju EPCG piše i da "nijesu tačni ni navodi DPS-a u vezi sa EPCG-Solar-Gradnja i EPCG-Željezara".
"Jer i te firme i projekti koje one pokreću pokazuju značajan rast i interesovanje kredibilnih partnera. Pride, imovina Željezare, koja vrijedi preko 50 miliona eura, kupljena je za 20 miliona eura, pa ne očekujemo da tako nešto razumije DPS, čiji stručnjaci za tri decenije nijesu bili kadri da otvore niti jedan novi proizvodni objekat, a nisu baš bili prepoznati ni po domaćinskom poslovanju", piše u reagovanju.
Dodaju i da "nije tačan iskaz DPS-a da su povećani gubici na distributivnoj mreži".
"Oni se smanjuju iz godine u godinu, pa su sa 12,39 odsto u 2021. smanjeni na 11,62 odsto u 2022. godini, a tokom prvih jedanaest mjeseci 2023. godine iznose 10.61 odsto. Dobrim poslovim odlukama, zaštitili smo i CEDIS, ali i krajnje kupce, jer smo novom politikom popusta praktično neutralisali posljedice odluka REGAGEN-a o povećanju regulatorno dozvoljenog prihoda za CEDIS".
Iz EPCG su u reagovanju naveli i da "nije tačno ni da se izvozom kamufliraju loše poslovne odluke, nego je berzansko poslovanje jedan od temelja tržišne orijentacije svake firme, pa i EPCG".
"Veća proizvodnja u 2023. godini nam je omogućila da saldo uvoz/izvoz bude pozitivan i na rekordnom nivou kada je u pitanju finansijsko vrednovanje ove energije. Ostvareni uvoz u tekućoj godini iznosio je 436,3 GWh vrijednosti 61,5 miliona eura, a izvoz 1.326,2 GWh vrijednosti 182,4 miliona eura", piše u reagovanju.
Dodaju da je "tačno da je DPS, dok je upravljao privrednim sistemom Crne Gore, oštetio građane tako što je, između ostalog, povlašćenim proizvođačima isporučio 250 miliona eura novca svih građana, od čega je 150 miliona eura čisti profit".
U reagovanju EPCG piše i da je tačno da je DPS, "očigledno, zabrinut zbog toga što će se, do kraja 2024. godine, instalirati preko 150 MW novih izvora".
"Što je tačno za 150 MW više od onoga što su oni izgradili za 30 godina. Naša kompanija je nezaustavljivo krenula putem ulaganja u nove projekte – Solari 5000+ 70 MW, Željezara 60 MW, Gvozd 70 MW, a već je završeno 30 MW Solari 3000+ projekta – na korist svih građana... Takođe, preduzećemo adekvatne pravne mjere protiv svih lica odgovornih za kampanju širenja neistina kojima se nanosi šteta našoj kompaniji", piše između ostalog u reagovanju.