Ugradnja neurostimulatora sprječava jake bolove kod pacijenata koji pate od hroničnog bola
U Njemačkoj svaki petnaesti pacijent redovno prima ljekove protiv bolova, što često ima ozbiljne propratne pojave, upozoravaju stručnjaci i navode da postoje i drugi načini za otklanjanje bolva.
Postoji i drugi način za otklanjanje bola, a to je ugrađivanje modernog neurostimulatora. Riječ je o nizu od osam malih metalnih pločica, elektrodama koje su kao tanak štapić položene duž nekoliko pršljenova u blizini nervnih niti.
Oni emituju električnu struju, a kabl vodi duž kičme do kuka, pri čemu se pod kožom nalazi baterija sa uređajem za upravljanje veličine kutije šibica, prenosi "Dojče vele".
Neurohirurg Univerzitetske klinike u Kelnu dr Torsten Ritman objašnjava da neurostimulacija funkcioniše tako što "prevari" mozak.
"Elektrode se stavljaju na kičmenu moždinu da bi se signal bola zaustavio na određenom nivou i umjesto bola bolesnik osjeća vrlo prijatne žmarce", kaže doktor Ritman.
Neurostimulacija ne pomaže jedino onima koji su neuspješno operisali diskus herniju, a postoje mnoge druge bolesti i povrede koje izazivaju trajne i jake bolove kao što su angina pektoris, jaka infekcija herpesom ili kila.
Doktor Ritman ističe da ta metoda mnogo pomaže povrijeđenima u saobraćajnoj nesreći i ranjenima i dodaje da je metoda mnogo pomogla ljudima koji su bili u ratovima, kojima su udovi amputirani, onima koji su doživjeli automobilsku nesreću, pali sa motora…
On kaže da se implantacija odvija relativno brzo i poslije samo nekoliko dana pacijent može da izađe iz bolnice.
(Tanjug)