Podgoričani već dva dana dišu vazduh u kojem ima skoro dvostruko više štetnih materija PM10 nego što je uobičajeno.
Prisustvo ovih štetnih čestica u vazduhu prelazi granicu dozvoljenog, potvrđeno je iz Instituta za javno zdravlje, pišu Vijesti.
U četvrtak oko 10 časova koncetracija PM10 u vazduhu iznad Podgorice bila je 145,2 mikrograma(μg) po kubiku, dok je 13. septembra koncetracija PM10 u vazduhu bila 28,56 μg u 19 časova, a samo nekoliko sati nakon tog mjerenja nevjerovatnih 160,2 μg po kubiku vazduha izmjerenih iste noći u 4 časa ujutru, saopšteno je iz Instituta.
"Srednja dnevna koncetracija 14. septembra bila je 105,45 mikrograma po metru kubnom, dok je granična dnevna vrijednost, odnosno dozvoljena vrijednost do 90 μg/m3. Maksimalna koncentracija izmjerena je u 9 časova prije dva dana iznosila je 186,3 μg/m3. Tokom popodnevnih časova u srijedu i tokom noći došlo je do smanjenja koncetracije ovog polutanta u vazduhu", izjavila je podgoričkom listu Lidija Šćepanović, pomoćnik direktora Sektora za monitoring, analizu i izvještavanje u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Specijalista higijene dr Ivana Joksimović objasnila je da izmjerene vrijednosti ukazuju na porast suspendovanih čestica PM 10 u jutarnjim časovima, sa blagim padom izmjerenih vrijednosti u podne.
"S obzirom da se radi o kratkotrajoj izloženosti prouzrokovanoj učestalim požarima u okolini, očekujemo da će sa saniranjem požara doći i do stabilizovanja kvaliteta vazduha", rekla je Vijestima Joksimović.
Ona je navela da Institut za javno zdravlje predlaže preventivne mjere u cilju smanjenja izloženosti zagađenom vazduhu, među kojima su i izbjegavanje dužeg boravka na otvorenom prostoru, većih fizičkih aktivnosti, mjesta zagađena duvanskim dimom, dok se pušačima savjetuje smanjenje ili prestanak pušenja.
"Promjene u sastavu vazduha najviše utiču na osobe sa respiratornim oboljenjima (bronhitis, astma, hronične opstruktive bolesti kao i kardiovaskularne bolesti) kojima se savjetuje strogo poštovanje uputstava svog izabranog ljekara i korišćenje propisane terapije. Djeca su osjetljivija jer provode više vremena u spoljnjoj sredini i više su fizički aktivna", rekla je Joksimović.
Ona je objasnila da ih je Agencija za zaštitu životne sredine obavijestila o porastu vrijednosti određenih parametara, koji su pokazatelji kvaliteta vazduha i na osnovu kojih se vrši procjena rizika po zdravlje.
"Ono što nam je sada potrebno je kiša koja prečišćava atmosferu i na taj način smanjuje nivo zagađenosti vazduha.Vjetar može oduvati zagađeni vazduh u neka udaljena mjesta i zamjeniti ga čistim vazduhom, međutim problem nastaje u udaljenim mjestima koja su primila zagađenje", izjavila je Joksimović.
Institut za javno zdravlje predlaže preventivne mjere u cilju smanjenja izloženosti zagađenom vazduhu, među kojima su i izbjegavanje dužeg boravka na otvorenom prostoru, većih fizičkih aktivnosti, mjesta zagađena duvanskim dimom, dok se pušačima savjetuje smanjenje ili prestanak pušenja.
Tokom sve izmjerene satne vrijednosti od osam do 14 časova bile su iznad dozvoljenih 90 μg/m3. Ispred zgrade CETI-ja juče je izmjereno koncetracije PM10 u vazduhu 145,2 mikrograma(μg) po kubiku.
"Zbog novonastale situacije u funkciju je stavljena i mobilna automatska stanica na lokaciji Put Radomira Ivanovića br.2 (kružni tok prema Tuzima) ispred zgrade CETI-ja, na kojoj su zabilježene nešto veće koncetracije u odnosu na stanicu u Novoj Varoši. Razlog može biti i kumulativni efekat emisije koja vodi porijeklo od saobraćaja", istakla je Šćepanović.
Na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine biće objavljeni rezultati mjerenja svakih dva sata. U Podgorici ima 40 hiljada registrovanih automobila, a atmosferu zagrijavaju i mnogobrojni klima uređaci, isparavanja...
(MONDO)