Slučajevi navodne milionske utaje poreza i pranja novca proslijeđeni su Specijalnom državnom tužilaštvu, a nadležni u Ministarstvu unutrašnjih poslova uskoro očekuju i reakciju tužioca povodom nezakonitosti u više crnogorskih preduzeća, pišu Vijesti.
Prema nezvaničnim saznanjima Vijesti, službenici Odsjeka za privredni kriminal Uprave policije i Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove MUP-a navodno su utvrdili slučajeve utaje poreza i pranja novca, ali i nelegalne eksploatacije šljunka.
Vijesti nezvanično saznaju da su provjeravani sumnjivi nalozi rađeni preko Prve banke, a potpredsjednik Vlade i koordinator bezbjednosnih službi Dritan Abazović zadužio je državnog sekretara u MUP-u Rada Miloševića da ispita slučajeve.
Milošević, nacionalni koordinator za suzbijanje nasilnog ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma, za Vijesti je potvrdio da radi na predmetima i da ih je proslijedio SDT-u.
Kazao je i da je u slučaj uključena i Uprava prihoda.
“Zbog istrage ne mogu iznositi detalje. Reći ću samo da će 2022. godina biti zanimljiva jer će fokus biti na slučajevima gdje je oštećena država, uključujući i pranje novca, nelegalnu eksploataciju šljunka i ostalih prirodnih resursa”, izjavio je Milošević za Vijesti.
Iz SDT-a nisu odgovorili na pitanja Vijesti u vezi sa slučajevima potencijalne utaje poreza.
Milošević je na čelu Međuresorskog tima kojeg je formirala Vlada, a koji se bavi slučajevima nelegalne eksploatacije šljunka.
Policija je sredinom novembra, u velikoj akciji protiv nelegalne eksploatacije šljunka iz Morače i Cijevne, privela desetak osoba.
“Ovo je samo prva faza našeg djelovanja. Iskontrolisaćemo svaku firmu širom Crne Gore. Sankcionisaćemo svaki pokušaj nelegalne eksploatacije”, saopštio je tada Milošević.
Nakon toga su kontrolisane rijeke u više gradova Crne Gore, a hapšenje je bilo i u Gusinju i Rožajama...
Za utaju poreza i pranje novca do 8, odnosno 12 godina zatvora
Utaja poreza smatra se krivičnim djelom. Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, za krivično djelo utaja poreza i doprinosa predviđene su novčane i kazne do osam godina zatvora, u zavisnosti od iznosa utajene poreske obaveze.
Za krivično djelo pranje novca predviđene su kazne zatvora do 12 godina.
Zbog istrage ne mogu iznositi detalje. Reći ću samo da će 2022. godina biti zanimljiva jer će fokus biti na slučajevima gdje je oštećena država, uključujući i pranje novca, nelegalnu eksploataciju šljunka i ostalih prirodnih resursa”, poručio je Milošević za Vijesti.