Pet visokih opštinskih funkcionera u Ulcinju, među kojima je i predsjednik Opštine Ljoro Nrekić, privedeno je juče rano ujutro po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) - zbog sumnje da su budžet oštetili za više stotina hiljada eura, pišu Vijesti.
Nakon saslušanja, sinoć su pušteni da se brane sa slobode. Prema nezvaničnim informacijama, oni su tužiocu priznali sve činjenice o protivzakonitom zapošljavanju, zbog čega nije bilo potrebe da ostanu iza brave, navode Vijesti.
Kako pišu Vijesti, osim Nrekića, slobode su lišeni i sekretar Sekretarijata za budžet i finansije i aktuelni šef ulcinjskog DPS Sead Osmanović, sekretar Sekretarijata za komunalne djelatnosti i zaštitu životne sredine Mustafa Gorana, načelnik Službe za zaštitu i spašavanje Saubih Mehmeti i sekretar Komunalne policije i bivši predsjednik Skupštine opštine Ulcinj Milazim Mustafa.
Prema saznanjima Vijesti, tužilaštvo ih tereti za nesavjestan rad u službi u vezi zapošljavanja na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima bez imperativne saglasnosti Ministarstva finansija, budući da je najjužnija Opština u Sanacionom planu.
Sve opštine koje su u Sanacionom planu, potpisale su sa Ministarstvom finansija ugovor o reprogramu poreskih obaveza i time se, između ostalog, obavezale da od tog resora traže saglasnost za svako novo zapošljavanje, ističu Vijesti. Prema istim izvorima, oni su za deset i po mjeseci, prema planu budžeta za zarade u 2020, na osnovu tih ugovora isplatili skoro 330.000 eura, za koliko je, kako sumnjaju u tužilaštvu, oštećena opštinska kasa, navode Vijesti.
Najviše takvih zapošljavanja, evidentirano je u Komunalnoj policiji i Sekretrarijatu za budžet i finansije, koji su za te potrebe izdvojili preko 90.000, odnosno 70 hiljada eura.
Služba zaštite i spašavanja za te ugovore izdvojila oko 50.000 eura, a Sekretarijat za komunalne djelatnosti i zaštitu životne sredine i kabinet predsjednika Opštine po oko 30 hiljada eura. Svi oni prije par dana privedeni su u ulcinjsku policiju u svojstvu građana - da daju izjave na navode o nezakonitom zapošljavanju, ističu Vijesti.
Osim njih, takođe, u svojstvu građana, saslušani su i sekretar za zaštitu imovine Ahmet Aljoši, sekretar zaštite i zajedničke poslove Arjan Ljamović, sekretar za privredu i ekonomski razvoj Agron Ibrahimi, sekretar za stambene djelatnosti Ardian Zati i predsjednik Skupštine opštine Ulcinj Ilir Čapuni. Nrekić je tada kazao da je lokalna vlast, u periodu od polovine maja 2018, kada je stupio na tu funkciju, zaposlila ukupno tri osobe na neodređeno vrijeme, a da Ministarstvo finansija već duže ignoriše zahtjeve Opštine o raspisivanju konkursa za zasnivanje novih radnih odnosa, naglašavaju Vijesti.
Prema istim saznanjima Vijesti, naveo je da je u Opštini na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima zaposleno 13 osoba, većina preko IPA Fonda.
Sagovornik Vijesti iz istrage kazao je da Nrekić nije sporio zapošljavanja ni u sopstvenom kabinetu.
“Kao i svi ostali, zapošljavao sam i birao svoje saradnike”, navodno je kazao Nrekić u policiji.
Zapošljavanja u ulcinjskoj Opštini pod lupom su tužilaštva i policije od početka prošle godine - kada je Nrekić u razgovoru za Vijesti priznao da sve partije, pa i DPS, zapošljavaju po partijskoj liniji.
Objelodanio je tada “da pored 190 stalno zaposlenih, u lokalnoj samoupravi radi 90 osoba koje su tu stizale kako ih koja partija ubaci, i da problem partijskog zapošljavanja ne može brzo da iščezne”.
Većina sekretara Opštine Ulcinj, objavile su ranije Vijesti, saslušana je u policiji uoči Nove godine na navode o nezakonitom zapošljavanju radnika po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima.
Takođe, većina njih tim povodom kazala je da je Nrekić davao sve pisane saglasnosti za zasnivanje radnog odnosa na određeno vrijeme, zaključuju Vijesti.