Podoficir Vojske Crne Gore Miloš Kulić dobio je status svjedoka saradnika u predmetu formiranom zbog pokušaja šverca oko 60 kilograma kokaina vojnim brodom „Jadran”, piše Dan.
Kulić je, odmah nakon hapšenja priznao krivicu, a na osnovu njegovog iskaza potvrđene su sumnje istražitelja, ali i otkriveni novi detalji o planu šverca droge u Tursku.
Nakon Kulićevog iskaza, uslijedilo je hapšenje Tivćanina Radomira Osmajića.
Tokom saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), Kulić je priznao krivicu i detaljno opisao kriminalni plan, zbog čega mu nije određeno zadržavanje i odmah je stavljen pod pojačane mjere nadzora.
Na saslušanju je dobio ponudu da u istrazi dobije status svjedoka saradnika, odnosno da za svoje nezakonite radnje ne dobije robiju ukoliko pomogne u otkrivanju detalja i saučesnika.
Nakon pregovaranja, Kulić je, kako je Danu potvrđeno iz SDT-a, prihvatio tu ponudu.
Ukoliko ostane pri tom iskazu do kraja krivičnog postupka, on neće odgovarati za učestvovanje u planiranom švercu kokaina. Od kada se nagodio sa tužilaštvom, Kulića na tajnoj lokaciji čuva vojna policija.
Nakon pronalaženja droge ne vojnom brodu, uhapšeni su i podoficir Duško Radenović i Kulić, a nakon dva dana i Radomir Osmajić.
Radenović i Osmajić su se na saslušanju branili ćutanjem.
Kako je navedeno u naredbi za sprovođenje istrage, plan je bio da vojni brod „Jadran” iskoriste za krijumčarenje oko 60 kilograma kokaina u Istanbul, odakle je trebalo da uzmu istu količnu heroina i donesu je u Crnu Goru. Prema sumnjama istražitelja, Račić i Rovčanin direktno su izdavali naređenja ostalim pripadnicima kriminalne grupe sa kojima su imali sastanke.
SDT sumnjiči Kulića da je za određenu naknadu pristao da omogući da se na brod unese oko 60 kilograma kokaina. Drogu, koja je bila upakovana u 56 pakovanja, na brod je unio Radenović. Narkotike su, kako sumnja tužilaštvo, preuzeli u Tivtu od zasad neidentifikovane osobe. Tada su, kako se sumnja, preuzeli i dva pištolja i veću količinu municije. Pošto su narkotike prenijeli u svoje vozilo, uputili su se na brod „Jadran”, kojim je Kulić i Radenović kao službenici Ministarstva odbrane trebalo da isplove.