Srpska i bosanska policija provjeravaju ko su osobe koje su proteklih dana poslale pet lažnih dojava o bombama na elitnim lokacijama u glavnom gradu Crne Gore.
Kako Pobjeda saznaje, dosadašnja istraga ukazuje da su lažne dojave stigle iz regionalnih zemalja, tačnije iz Srbije i Bosne i Hercegovine, ali se za sada ne zna ko su osobe koje su uputile uznemirujuće pozive.
Posljednji poziv stigao je u petak u hotel „Hilton“ i to dan kasnije nakon što je policija istim povodom intervenisala u Poslovnom centru „Kapital plaza“.
Podgorica: Dojava o podmetnutoj bombi u Hiltonu!
Lažna dojava o bombi u Kapital plazi (FOTO)
Policija je prošlog vikenda evakuisala diskoteku „Beagle“, tržni centar Delta siti i hotel „Hemeru“.
Detaljnim pregledom, koji je sprovela antidiverziona jedinica, ispostavilo se da su sve dojave bile lažne. Kako su ranije saopštili iz policije, utvrđeno je da su pozivi stigli iz zemalja u regionu.
"Brojevi sa kojih su upućeni pozivi su brzo identifikovani. Crnogorska policija je odmah putem Interpola i međunarodne policijske saradnje nadležnim organima u tim državama dostavila zahtjeve za dobijanje potrebnih informacija radi procesuiranja tih osoba. Postupanje po našim zahtjevima u tim državama je u toku", naveli su ranije u saopštenju.
Lažna dojava i u "Hemeri", bombe nema
Lažna dojava o bombi u tržnom centru Delta
Kako su podsjetili, sa istim problemom nedavno su se suočile i hrvatska i srpska policija.
"Lažno prijavljivanje o postavljanju eksplozivne naprave u nekom objektu ili na drugom mjestu predstavlja krivično djelo koje je kažnjivo zakonom. Policija je dužna da postupi po svakoj ovakvoj prijavi i da obezbijedi da prostor koji se pregleda bude osiguran i zaštićen, kako ne bi postojao rizik po ljudske živote u slučaju da je dojava istinita", podsjećaju iz policije.
Dodaju da osim angažovanja obučenog tima koji pregleda prostorije u kojima je navodno postavljen eksploziv, mora da angažuje i službene pse, tehniku i ostale resurse kako bi ATP pregled prostorija bio najefikasnije obavljen.
"Osim dodatnog angažovanja i troškova koje zbog navedenog snosi policija, ovakvim lažnim dojavama se stvara panika i remeti funkcionisanje objekata i rutina zaposlenih i klijenata u objektima koji se po tim lažnim dojavama pregledaju", navode iz policije.