Svi objekti u poslovnom kompleksu Kapital plaza bili su evakuisani danas oko 12:45 nakon dojave o bombi.
Prvo je evakuisan kafe Living room nakon što je Upravi policije dojavljeno da je tamo postavljena bomba.
Podgorička policija zatražila je da se evakuiše i hotel CentreVille a radnici su zamoljeni da se uključi alarm što je i urađeno.
U objektu je u tom trenutku bilo oko stotinjak gostiju koji su napustili hotel zajedno sa radnicima.
Na licu mjesta je bila prisutna i vatrogasna jedinica.
Podsjećamo, prošle nedjelje dobijene su lažne dojave o postavljenim bombama u Delti, u jednom hotelu i jednom noćnom klubu.
Saopštenje Uprave policije povodom sve učestalijih lažnih dojava o bombama prenosimo u cjelosti:
,,Policijski službenici su izvršili ATP pregled Atlas Capital centra u Podgorici i okoline ovog objekta kojim nije pronađena eksplozivna naprava.
Dežurna služba Centra bezbjednosti Podgorica je naime u 12,53 časa obaviještena da postoji dojava da je u Atlas Capital centru u Podgorici postavljena eksplozivna naprava. Policija je odmah reagovala. Atlas Capital centar je evakuisan. Lice mjesta je obezbijeđeno. Tim za protivdiverzionu zaštitu je izvršio ATP pregled ovog objekta i okoline. Pregledom je utvrđeno da nema eksplozivne naprave. Policija preduzima aktivnosti na identifikovanju lica koje je uputilo ovaj poziv.
Ovo je inače četvrta dojava u posljednjih šest dana koja se odnosi na to da je postavljena eksplozivna naprava u nekom objektu. Za prve tri dojave, koje su registrovane prošlog vikenda i koje su se odnosile na diskoteku „Beagle“, šoping mol „Delta City“ i hotel „Hemera“ u Podgorici, se takođe ispostavilo da su bile lažne. Dakle, i u ova tri slučaja je izvršen ATP pregled objekata i okoline i utvrđeno je da nema eksplozivne naprave te da se radi o lažnom prijavljivanju.
U sva ova tri slučaja, koja su prijavljena prošlog vikenda, utvrđeno je da su lažne prijave da je postavljena eksplozivna naprava upućene iz inostranstva odnosno sa brojeva telefona iz zemalja u regionu. U sva tri slučaja, takođe, naša policija je veoma brzo identifikovala brojeve telefona sa kojih su upućeni ti pozivi. Crnogorska policija je odmah potom, putem Interpolovih kanala komunikacije i međunarodne policijske saradnje, nadležnim organima u tim državama dostavila zahtjeve za dobijanje potrebnih informacija, radi procesuiranja tih lica. Postupanje po našim zahtjevima u tim državama je u toku.
U slučaju kada se takvi pozivi, dakle lažno prijavljivanje da je u nekom objektu ili na drugom mjestu postavljena eksplozivna naprava, upute iz Crne Gore, identifikovanje i procesuiranje tih lica je mnogo brže. Npr. kada je maloljetno lice u septembru prošle godine lažno prijavilo da je u jednoj turističkoj agenciji u Budvi postavljena eksplozivna naprava, to lice je identifikovano i pronađeno istog dana a događaj je od strane tužioca kvalifikovan kao krivično djelo lažno prijavljivanje.
Lažno prijavljivanje koje se odnosi na navodno postavljanje eksplozivne naprave u nekom objektu i javnom mjestu na žalost nije samo pojava koja se dešava kod nas, već su prethodnih dana kolege u Srbiji i Hrvatskoj imale iste situacije u kojima se takođe ispostavilo da nema prisustva eksplozivnih naprava ili materija u objektima koje su po tim prijavama pregledali.
Molimo građane, koji se zateknu u objektima ili drugom mjestu u momentu kada postoji dojava da je na toj poziciji postavljena eksplozivna naprava, da ne paniče, budu strpljivi, sarađuju sa policijom i da postupe po direktivama policijskih službenika koje se odnose na bezbjedno i brzo napuštanje lica mjesta.
Želimo još jednom da podsjetimo da lažno prijavljivanje o postavljanju eksplozivne naprave u nekom objektu ili na drugom mjestu predstavlja krivično djelo koje je kažnjivo zakonom. Policija je dužna da postupi po svakoj ovakvoj prijavi i da obezbijedi da prostor koji se pregleda bude osiguran i zaštićen, kako ne bi postojao rizik po ljudske živote u slučaju da je dojava istinita. Policija, osim angažovanja obučenog Tima koji pregleda prostorije u kojima je navodno postavljen eksploziv, mora da angažuje i ostalo ljudstvo, službene pse, tehniku i ostale resurse kako bi ATP pregled prostorija bio najefikasnije izvršen. Osim dodatnog angažovanja i troškova koje zbog navedenog snosi policija, ovakvim lažnim dojavama se stvara panika i remeti funkcionisanje objekata i rutina zaposlenih i klijenata u objektima koji se po tim lažnim dojavama pregledaju.
Na koncu, policija o događaju obavještava nadležnog tužioca koji o navedenom potom formira predmet. Policijski službenici će nadležnom tužiocu krivičnom prijavom procesuirati svako lice koje bude identifikovano kao lice koje je učinilo lažnu prijavu o postavljanju eksplozivne naprave." navodi se u saopštenju Uprave policije.