Politički zemljotres u Crnoj Gori povodom afere "Državni udar" se ne stišava. Na slučaj novo svjetlo bacio penzionisani general srpske policije Slavko Nikić.
Vozač lidera Nove, Andrije Mandića, Mihailo Čađenović, izjavio je u Specijalnim tužilaštvom da ne poznaje odbjeglog Ananija Nikića, koji je takođe osumnjičen za stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju.
Čađenović je, pišu Dnevne novine, u Tužilaštvu rekao da se nikada nije vidio sa Nikićem niti čuo telefonom s njim. Podgorički dnevnik navodi da Tužilaštvo posjeduje dokaze koji demantuju Čađenovićeve tvrdnje.
Istraga o učešću Čađenovića i Ananija Nina Nikića u pripremanju državnog udara u Crnoj Gori na dan izbora pokrenuta je nakon više intervjua penzionisanog srpskog policijskog generala Slavka Nikića u kojima je rekao da mu je nuđeno da rukovodi operacijom nasilnog svrgavanja vlasti.
Nikić je o ovome govorio prvo u intervjuu za popularni YouTube kanal Balkan info u razgovoru sa novinarom Tešom Tešanovićim, a potom i u emisiji srpske Hepi televizije “Goli život” kod Milomira Marića. U oba intervjua general Nikić rekao je da su prošlog proljeća dvije osobe tražile razgovor s njim od kojih se jedna predstavljala kao Rus a druga kao prevodilac s ruskog Nino Nikić.
Penzinisani srpski general rekao je da je prema reakcijama svog sagovornika kojem je Nino Nikić prevodio sa srpskog jezika zaklučio da on odlično razumije srpski te da se lažno predstavlja kao Rus.
General Nikić je ispričao da je lice “lažnog Rusa” naglo preblijedilo kada je na njihovu ponudu da organizuje državni udar rekao da to može ali neće da uradi.
Prema nezvaničnim informacijama, sumnja se da je u ulozi Rusa tokom razgovora sa generalom Slavkom Nikićem bio vozač Andrije Mandića Mihailo Čađenović.
General Nikić, inače bivši visokorangirani obavještajac srpskih bezbjednosnih službi, je rekao da su njegovi saradnici u Udruženju ratnih veterana Srbije provjerili kojim kolima su na razgovor s njim došle osobe koje su mu nudile da organizuje nasilno svrgavanja s vlasti tadašnjeg premijera Mila Đukanovića i da se ispostavilo da je riječ o "renou fluens" kakav vozi Čađenović.
"Gospodine Nikiću, da li bi ste vi mogli nešto što je u interesu države Rusije i što je u interesu države Srbije da uradite na prostoru Crne Gore...nešto što bi moglo da uzburka javnost", rekao je general Nikić u intervjuu za Balkan info. On je dodao da kada je rekao da može, njegov sagovornik "Rus" je bukvalno skočio i počeo da se raduje sa prevodiocom. "Pitao sam ih čemu ta radost, šta je... "to smo htjeli da čujemo od vas", rekoh od mene vi niste čuli ništa zbog čega bi trebalo da se radujete. Vi ste me pitali da li mogu, rekao sam mogu, pitajte me dali hoću... pa neću", ispričao je Nikić.
General Nikić je povodom ovih tvrdnji dao izjavu u srpskom tužilaštvu.
Na ponudu koju je odbio general Nikić pristao je bivši komandant srpske žandarmerije Bratislav Dikić, sumnjaju u Specijalnom tužilaštvu Crne Gore.
Ananije Nino Nikić, je u Podgorici bio više puta od Demokratskog fronta angažovan kao prevodilac za ruski jezik. Protiv njega je, kao i protiv Čađenovića podnijeta krivična prijava za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju. On, međutim, nije uhapšen jer se od 9. novembra prošle godine nalazi van zemlje i nedostupan je istražnim organima.
General Nikić je u razgovoru za Balkan info rekao da je tokom razgovora sa osobom koja se predstavljala kao Rus i agent FSB-a,a ukojem je kao prevodilac posredovao Nino Nikić, rekao da pristaje na dalji razgovor ako ovaj pristane da odu u Moskvu i popiju kafu u kancelarijama FSB-a, što se nije desilo.
"Svakom obaveštajcu Srbinu je potajna želja bila da makar upozna nekoga iz te službe. Tražio sam od njega da mi potvrdi da je on iz FSB-a. Rekao je da", ispričao je Nikić i dodao "nas dvojica idemo u Moskvu samo kafu da popijemo u službenim prostorijama FSB-a. Kad popijemo kafu, posle toga sam spreman da pravimo dogovore, u kafani, u stanu, u bazenu, gdje god hoće. Znate li kada smo popili kafu u FSB-u? Nikada. On sa FSB-om može da ima veze samo kad ga liši slobode".
U Specijalnom državnom tužilaštvu tvrde da Ananije Nikić radi za rusku obavještajnu službu FSB.
Prema saznanjima Vijesti tužilaštvo intenzivno provjerava i Nikićev angažman kao prevodioca i sumnjaju da se Nikić predstavljao kao fikser za razne medije da bi prikrio navodnu obavještajnu djelatnost. “Jer je saradnik ruske obavještajne službe FSB i za njihove potrebe vrbovao je ljude u Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji”, rekao je izvor podgoričkog dnevnika blizak istrazi.
Vijesti pišu da Tužilaštvo utvrđuje od kada je on prevodilac političkim partijama, na osnovu kojeg ugovora, na kojim zvaničnim sastancima je prevodio, gdje su dokazi o njegovom angažovanju, ko mu je i na koji naćin plaćao honorare, da li ima sertifikat da je prevodilac. U tužilaštvu tvrde da su Nikić i Mandić prošle godine zajedno putovali u Beograd, Moskvu i Beč, prenio je podgorički dnevnik.
Iz Demokratskog fronta saopštili su da tu nema misterije jer je on “doveo ruske televizije i radio kao prevodilac za vrijeme protesta 2015. i 2016. godine”.
Iz crnogorskog Specijalnog tužilaštva ranije su saopštili da imaju saznanja da iza pokušaja nasilnog svrgavanja vlasti u Crnoj Gori u okviru kojeg je planirano i hapšenje pa i moguća likvidacija bivšeg premijera Mila Đukanovića, stoje Rusi Eduard Vladimirovič Širokov i Vladimir Nikolajevič Popov koji su navodno pobjegli u nepoznatom pravcu.
U tom pravcu vode i tvrdnje, ključnog svjedoka saradnika Aleksandra Sinđelića.
Gostujući u popularnojoj emisiji Hepi televizije “Ćirlica” Nemanja Ristić iz Beograda, jedan od osumnjičenih da je dio grupe koja je pripremala državni udar, rekao je da ne zna ko su Rusi Eduard Vladimirovič Širokov i Vladimir Nikolajevič Popov i da su to “navodno imena ljudi kojima su ukradeni identiteti i koji su stradali na ratištu u Ukrajini”. On je izjavio da mu je nuđen novac da i on bude svjedok saradnik u procesu protiv bivšeg komandanta srpske žandarmerije Bratislava Dikića.
Na opasku novinara Milomira Marića da se govori da pomenuta dvojica nisu Rusi, već Ukrajinci koji rade za englesku obavještajnu službu, Ristić je rekao da je za tu verziju čuo i da mu je žao što supruga svjedoka saradnika Anleksandra Sinđelića nije tu jer je ona upoznata izezetno sa tom tematikom.
Bivša supruga Aleksandra Sinđelića, Marina Popović, krajem prošle godine je u izjavi za Dan izjavila da je još prije dvije godine prijavila njegove kontakte sa Rusom Valterom koji je navodno protjeran iz Rusije zbog veza sa nacističkim organizacijama.
Marina Popović je u izjavi Danu saopštila da je još prije dvije godine prijavila srpskoj policiji da njen bivši muš radi za izvjesnog Rusa Voltera koji godinama živi u Srbiji, a ne smije da ide u Rusiju.
“Moj bivši suprug Aleksandar Sinđelić godinama radi za Rusa Valtera, koji poslednjih godina živi u Srbiji a kome je zabranjen ulazak u Rusiju jer sarađuje sa nacističkim grupama”, ispričala je Popović tvrdeći da je njen bivši muž neko vrijeme živio u Crnoj Gori i pričao joj kako je bio angažovan u obezbjeđenju premijera Mila Đukanovića.
Ona je ispričala da nije znala čime se njen muž bavi ali je prije dvije godine sve otkrila kada je pronašla dokumentaciju koja ga povezuje sa Valterom i kriminalnim radnjama.Izjavila je, takođe, da je Sinđelićeve navodne kriminalne aktivnosti prijavila policiji o čemu kao dokaz postoji službena zabilješka koju je Dan objavio.
“Inspektorima sam sve ispričala, predočila im dokaze i o tome postoji službena zabilješka koju posjedujem. Znam da je tada vođen neki postupak protiv Sinđelića, ali koji nikad nije dobio epilog na sudu. Vjerovatno je već tada radio za službu, pa je sve zataškano”, ispričala je Popović Danu.