Specijalno tužilaštvo provjerava da li u predmetu povodom prebijanja novinara Tufika Softića sem neznanja i nemara ima lose namjere usmjeravanja istrage u pogrešnom pravcu.
Specijalni državni tužilac Milivoje Katnić provjerava da li je neko od tužilaca, policajaca ili istražnih sudija zloupotrijebio osmogodišnje bezuspješne istrage napada na novinara Tufika Softića, piše Dan.
List navodi da je istraga povodom prebijanja Softića ispred njegove kuće 2007. godine okončana jesenas zbog nedostataka dokaza, rekao je viši tužilac u Bijelom Polju.
On je obavijestio Ivicu Stankovića da je učinio sve što je u njegovoj moći. Nakon toga Stanković je predmet proslijedio Katniću koji treba da vidi šta je i na koji načn rađeno na njemu, odnosno da li sem neznanja, nemara i neažurnosti ima i loše namjere usmjeravanja istrage u pogrešnompravcu i nepreduzimanja službenih radnji o kojima se javno spekulisalo u vezi sa Softićevim predmetima, piše Dan.
Vrhovni tužilac je u januaru dobio detaljnu analizu propusta u istrazi, koju su mu dostavili Softićev advokat Dalibor Tomović i Akcija za ljudska prava.
U Softićevom predmetu osim Rifata Hadrovića bili su angažovani njegova zamjenica Nada Bugarin, osnovni tužilac u Beranama Gorica Golubović i nekoliko njenih zamjenika, među kojima i Vladan Đalović.
Prema informacijama portala preslitaj.me, Đalović jeodbio zahtjev beranske policije za tajnim nadzorom nad Duškom Vukovićem, članom kriminalnog klana Šarića, sa obrazloženjem da je Vuković „u Srbiji zaštićeni svjedok u predmetu Šarić“. U Zakoniku o krivičnom postupku po kome tužioci rade, ne postoji odredba koja to propisuje.
Među propustima u vođenju istrage, advokat Tomović naveo je da tužilac 2007. Godine, nakon napada, nije dao naredbu za blokiranje grada, da ni on ni istražni sudija nisu izašli na lice mjesta. Takođe, kazao je da nisu saslušane osobe na koje je Softić ukazivao da su mu prijetile, da su Draško Vuković i Dragan labudović, članovi organizovanog kriminalnog klana Darka Šarića, saslušani tek 2014. Godine, dok Nikola Božović nikada nije dao izjavu policiji ili tužiocu.
Na predlog Komisije za istraživanje napada na novinarei imovinu medija, Softić ima policijsko obezbjeđenje od 2014. Godine. Njegova bezbjedonosna procjena rađena je ponovo krajem prošle godine, pa su ANB i MUP procijneili da Softić i dalje treba da ima policijsku pratnju, navodi Dan.