U rješenjima o produžavanju pritvora Milošu Medenici, sinu nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, navode se i poruke koje je on slao nakon što je saznao da su 2019. godine određene osobe uhapšene zbog krijumčarenja cigareta
U rješenjima o produžavanju pritvora Milošu Medenici, sinu nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, navode se i poruke koje je on slao nakon što je saznao da su 2019. godine određene osobe uhapšene zbog krijumčarenja cigareta. "Upri, kume, da vidimo oćemo li u planinu", "Za Bg (Beograd) bih odmah pošao" - neke su od poruka zbog kojih je procijenjeno da postoji opasnost da može pobjeći, i zbog čega ga ne treba pustiti na slobodu. Kao drugi razlozi, pored ostaloga, navođeni su to što je već bio u bjekstvu, ali i težina djela za koja može dobiti visoku kaznu, pokazuje analiziranje dijela podataka u posjedu Akcije za socijalnu pravdu (ASP), prenosi RTCG.
Nakon što je sredinom decembra 2021. godine uhapšen jedan policajac pod optužbama za stvaranje kriminalne organizacije, a koji se dovodi u vezu sa Milošem Medenicom, sin nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda napustio je Crnu Goru i otišao upravo u Beograd, dok njegov advokat uporno tvrdi da je isključivi razlog odlaska liječenje od zavisnosti, a ne bjekstvo, piše u analizi ASP-a.
"Pošto mu je majka kasno uveče 17. aprila 2022. godine uhapšena na podgoričkom Aerodromu, a sa avionskom kartom koju je kupila sebi u jednom pravcu, takođe za Beograd, Miloš Medenica se narednog dana sam prijavio na liječenje od zavisnosti kod jedne privatne beogradske klinike, o čemu je dostavio medicinsku dokumentaciju tužilaštvu. U toj dokumentaciji se tvrdi da je na klinici bio do 17. maja, potom nekoliko dana na ambulantnom liječenju, a 25. maja 2022. godine je uhapšen na podgoričkom Aerodromu po dolasku iz Beograda."
Analiza ASP-a pokazuje da je advokat Miloša Medenice prošle godine dva puta uputio žalbe Ustavnom sudu, smatrajući da mu je povrijeđeno pravo na ličnu slobodu i da treba da bude pušten da se od optužbi Specijalnog državnog tužilaštva brani sa slobode.
U dva odvojena postupanja Ustavnog suda, sa različitim sudijskim vijećima, iste činjenice su različito tretirane, pa mu se maja prošle godine od jednog sudijskog vijeća odbija ustavna žalba, a pet mjeseci kasnije drugo sudijsko vijeće prihvata njegovu ustavnu žalbu, piše RTCG.
"U prvom slučaju, kada je žalba odbijena, sudijsko vijeće činile su sudije Snežana Armenko i Momirka Tešić, sa predsjednicom vijeća Draganom Đuranović, a ocijenjeno je da razlozi o pritvoru za Miloša Medenicu nijesu proizvoljni, već su dovoljno argumentovani i obrazloženi. To sudijsko vijeće je navelo da je okrivljenom zaprijećena relativno visoka kazna zatvora, da se nalazio u bjekstvu, zbog čega je bila raspisana nacionalna potjernica, da je često boravio u inostranstvu, da je medicinska dokumentacija o hospitalizaciji dostavljena 26. maja 2022. (dan nakon hapšenja), a takođe je cijenilo i poruke iz 2019. o namjeri bjekstva, pa je zaključilo da sve okolnosti ukazuju da okrivljeni jeste bio u bjekstvu i da bi se opet mogao dati u bjekstvo. Međutim, u oktobru prošle godine o novoj ustavnoj žalbi Miloša Medenice raspravlja novo vijeće Ustavnog suda u sastavu Desanka Lopičić, kao predsjednica, i Milorad Gogić i Budimir Šćepanović, kao članovi, koje prihvata ustavnu žalbu", navodi se u analizi.
Oni zaključuju da su razlozi sudova o pritvorima rutinski i da nijesu dovoljno jasni i argumentovani. Zatim navode da relativno visoka kazna zatvora ne može sama po sebi biti dovoljna za produženje pritvora, da sudovi u produžavanjima pritvora nijesu cijenili medicinsku dokumentaciju o liječenju, za koju njegov advokat tvrdi da pokazuje da on nikada nije bio u bjekstvu, pri čemu ne navode podatak da je dostavljena 26. maja 2022 (dan nakon hapšenja, a ne ranije), te nijednom ne pominju ni poruke kumu iz 2019. godine, prenosi RTCG.
To sudijsko vijeće zaključuje da opasnost bjekstva treba cijeniti i u svijetlu faktora vezanih za karakter lica o kojem je riječ, njegov moral, dom, zanimanje, imovinu, porodične veze, veze sa zemljom, ali ne obrazlažu u meritumu nijednom riječju kako treba cijeniti karakter i moralnost konkretnog okrivljenog, a s obzirom na činjenicu da mu se na teret stavlja čak osam krivičnih djela, uključujući i stvaranje kriminalne organizacije, za šta mu je zaprijećena kazna do 15 godina robije.
Odluka ovog sudijskog vijeća bila je da je Milošu Medenicu povrijeđeno pravo na ličnu slobodu.
Milošu Medenicu se sudi kao organizatoru kriminalne organizacije, koja broji veći broj osumnjičenih, uključujući i njegovu majku. On je nedavno ponudio jemstvo za izlazak na slobodu, ali nije prihvaćeno. Od kompletne kriminalne grupe, on je u pritvoru.
Iako je optužnica podignuta na jesen 2022. godine, u ovom predmetu se suđenja kontinuirano odlažu, zbog čega se u javnosti već iskazuje bojazan da se to čini kako bi se otvoreno opstruirao sudski postupak i procjenjuje se da će se "teško do pravde" u ovom slučaju.