U Vladi strepe da usljed gradnje malih hidrocentrala na gornjem toku rijeke Cijevne, na teritoriji Albanije, može doći do pograničnog uticaja na vode u Crnoj Gori, priznao je danas u Skupštini potpredsjednik Vlade Milutin Simović.
On je kazao da će Crna Gora insistirati na potvrdama sa albanske strane da izgradnja tih hidroelektrana ne može imati prekogranični utucaj na vode u Grnoj Gori.
„Mi imamo strepnju da može. Imamo strepnju da bi toliki zahvat, o kome se da čuti u javnosti, možda mogao da ima negativni uticaj na podzemne vode koje pothranjuju podzemne izdani podzemnih voda u bazenu Skadarskog jezera. I da bi mogao da ima negativan uticaj na izvorišta, na izdan i u samom Skadarskom jezeru, a između ostalog i na izvorište Bolje sestre odakle se snabdijeva Regionalni vodovod“, rekao je Simović tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o vodama, odgovarajući na poslaničko pitanje.
Nezavisni poslanik Neđeljko Rudović pitao je Simovća da li može i kako, da garantuje da će posle izgradnje 14 malih hidrocentrala u Albaniji, koliko ih je predviđeno u gornjem toku rijeke Cijevne, u njenom vodotoku na teritoriji Crne Gore biti ista količina vode, istog kvalita. Rudović je podsjetio Simovića na sporazum koji je u junu potpisao sa koleginicom iz Albanije, a koji se odnosi na međugranično upravljanje zajedničkim vodama dvije zemlje.
Simović je kazao da je crnogorska strana uspostavila intenzivnu komunikaciju sa nadležnim institucijama u Albaniji.
„Dobili smo određene odgovore i veoma brzo ćemo sjesti da razgovaramo na tu temu i insistiraćemo upravo na ovim elementima za koje pitate“, kazao je Simović, napominjući da je komunikacija otvorena na odgovoran način.
On je naveo da su od predstavnika Albanije dobili adekvatne i prijateljske odgovore i da će brzo sjesti da razgovaraju upravo na bazi sporazma koji je ljetos potpisan.