Više od 20 zemalja proteralo je ruske diplomate zbog slučaja trovanja špijuna Sergeja Skripalja, a 11 evropskih zemalja zasad tu meru neće sprovoditi.
Ruske diplomate iz EU, zasad, nisu proterale Austrija, Belgija, Bugarska, Grčka, Irska, Kipar, Luksemburg, Malta, Slovačka, Slovenija i Portugalija, piše EUObserver.
Te članice Evropske unije su saopštile da neće proterati diplomate, ali su izrazile podršku Velikoj Britaniji i osudile trovanje.
Dvostruki agent Sergej Skripalj i njegova ćerka nađeni su ranije ovog meseca bez svesti u engleskom gradu Solsberiju. Njihovo stanje se od tada opisuje kao kritično.
UDAR: Spisak zemalja koje kreću na Putina
Velika Britanija je za napad okrivila Rusiju i proterala 23 diplomata.
Moskva je odbacila optužbe i najavile protivmere.
Da li će i Crna Gora proterati ruske diplomate?
Zemlje koje su sledile primer Londona i proterale ruske diplomate su SAD (60), Ukrajina (13), Kanada (4), Francuska (4), Nemačka (4), Poljska (4), Litvanija (3), Češka (3), Španija (2), Australija (2), Danska (2), Italija (2), Holandija (2), Albanija (2), Estonija (1), Rumunija (1), Švedska (1), Hrvatska (1), Finska (1), Letonija (1), Mađarska (1), Makedonija (1) i Norveška (1).
Velika Britanija je ranije diplomatskim kanalima prenela poruku Vladi Srbije da bi i Srbija trebalo nedvosmisleno da osudi trovanje Skripalja.
Ruski šef diplomatije Sergej Lavorv potvrdio je još jednom danas da Rusija neće tolerisati grubost zapadnih zemalja i definitivno će odgovoriti na proterivanje diplomata.
On je rekao da je odluka pojedinih zapadnih zemalja rezultat kolosalne ucene i pritiska SAD.
"Kada se jedan ili dvojica diplomata zamole da napuste zemlju, uz tiho izvinjenje, onda smo sasvim sigurni da je to rezultat kolosalnog pritiska i ucene, što je glavno oruđe Vašingtona na međunarodnoj sceni", izjavio je Lavrov.
Iz Moskve negiraju optužbe Londona i navode da gas "novičok", za koji Britanija tvrdi da se proizvodio u bivšem Sovjetskom Savezu, nikada nije postojao u toj državi niti u Rusiji.