Uprava Specijalne bolnice za psihijatriju Kotor bez odlaganja treba da preduzme mjere za utvrđivanje odgovornosti glavnog medicinskog tehničara, koji je u martu prošle godine zlostavljao šest pacijenata, napisao je Šućko Baković.
On je istakao da je na osnovu utvrđenih činjenica, izjava svjedoka i pacijenata utvrđeno da je glavni medicinski tehničar prošle godine zlostavljao pacijente zbog isprljanog svježe okrečenog zida. Medicinski tehničar je, kako je precizirano u mišljenju, u namjeri da sazna ko je to učinio postrojio pacijente u hodniku, te je počeo da viče na njih, da ih udara i šamara.
“Pozivanje pacijenata, u ovom slučaju, da se okupe u hodniku, njihovo postrojavanje i ispitivanje radi kažnjavanja i zastrašivanja, izlaganje galami i vici, kao i nanošenje povreda, predstavlja zlostavljanje-nečovječno i ponižavajuće postupanje prema pacijentima”, istakao je Baković, prenosi portal CdM.
Kazao je i da se na osnovu izjava pacijenata može zaključiti da opisani događaj nije izolovani primjer nezakonitog postupanja tehničara na štetu pacijenata. Na to, kako je dodao, ukazuju i izjave dijela medicinskog osoblja.
“Položaj inferiornosti i bespomoćnosti pacijenata obavezuje upravu da uz povećani stepen budnosti zaštiti pacijente. U konkretnom slučaju, pacijenti koji godinama borave u bolnici (od 11 do 33 godine) su posebno ranjivi i zavisni od ustanove i medicinskog osoblja”, naveo je Baković, prenosi portal CdM.
Kada je direktor saznao za ovaj incident, kako je napisano, naložio je zaštitnici prava pacijenata i psihijatru da provjere šta se zapravo desilo, a kasnije je i potvrđeno da je riječ o zlostavljanju.
Medicinski tehničar je podnio “ostavku” kako na mjesto glavnog tehničara odjeljenja tako i na mjesto glavnog tehničara bolnice, koju je direktor prihvatio. Direktor mu je, međutim, rješenjem o razrješenju u martu 2016. godine utvrdio umanjen koeficijent zarade sa 5,96 na 4,86, ali, prema podacima iz platnih lista, on, ipak, nije ostvarivao zaradu po umanjenom koeficijentu, istakao je Baković.
Ombudsman je ustanovio i da je zlostavljač u februaru ove godine raspoređen na mjesto medicinskog tehničara u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, ali da za to nema odgovarajuću stručnu spremu, prenosi portal CdM.
“Nasuprot međunarodnim preporukama tehničar je nastavio da bude u kontaktu sa pacijentima”, istakao je Baković.
U mišljenju je, takođe, zatražio od uprave bolnice da blagovremeno donosi pisane odluke o rasporedu zaposlenih, ali i da obezbijedi dosljedno poštovanje nacionalnih i međunarodnih propisa, koji se odnose na obezbjeđivanje poštovanja prava pacijenata.
“Uprava bolnice dužna je u roku od 30 dana da ombudsmanu dostavi izvještaj o preduzetim mjerama za izvršenje preporuka” zaključeno je u mišljenju.
Baković je ovaj izvještaj dostavio i Ministarstvu zdravlja, kotorskom Osnovnom državnom tužilaštvu i Upravi za inspekcijske poslove.
Ombudsman je u mišljenju pojasnio da im je u aprilu prošle godine navodno član medicinskog osoblja Specijalne bolnice za psihijatriju putem telefona prijavio zlostavljanje pacijenata, ali da ta prijava nije evidentirana. Tim ombudsmana je, kako je prezicirano, za to saznao kada je u oktobru ove godine nekim drugim povodom posjetio bolnicu.
“Član medicinskog osoblja je pitao koji je ishod prijave za zlostavljanje koje se dogodilo 2016. godine. Nakon toga smo pregledali evidenciju pritužbi i utvrdili smo da nema pisanog traga o tome”, istakao je Baković.
Ombudsman je potom formirao predmet po sopstvenoj inicijativi.
“Navodi o podnijetoj prijavi predstavniku institucije zaštitnika o zlostavljanju pacijenata i nepostupanju službenika institucije koji je primio informaciju, biće predmet posebnog postupka”, rekao je Baković, prenso portal CdM.