"Trinaestog oktobra prijavljen je slučaj u Vranju, sa teritorije Opštine Bujanovac, analize su u toku, i pošto je osoba bila u kontaktu sa oboljelima u Prištini, za očekivati je da to bude slučaj morbila", kažu srpski ljekari.
U Prištini male boginje ima oko 100 građana, a morbile su odnijele i jedan dječji život. Epidemija je zabilježena posle 16 godina. Boginje su se pojavile i u srpskim enklavama na Kosovu. U cijeloj zemlji pojačan nadzor, piše RTS.
Zavod za javno zdravlje Kosovka Mitrovica prijavio je Institutu "Batut" četvoro oboljelih, dok je osmoro lica bilo u dodiru sa oboljelima. Zbog toga je počela primjena mjera pojačanog nadzora na teritriji cijele zemlje, i vanredna vakcinacija nevakcinisanih, za početak u Gračanici i okolini.
Crnoj Gori prijeti epidemija malih boginja?
"Napravili smo reviziju centralne kartoteteke u Gračanici i u lokalnim ambulantama, u Lapljem Selu, Čaglavici, u trijaži su obuhvaćena djeca 0-18 godina", ukazuje pedijatar Sonja Rakočević.
Četvoro oboljelih koje je prijavio Zavod za javno zdravlje u Kosovskoj Mitrovici, nalazi se na bolničkom liječenju.
Prema riječima epidemiologa Goranke Lončarević sa Instituta "Batut" za RTS, riječ je o osobama koje su nevakcinisane ili nepotpuno vakcinisane, koje su hospitalizovane ali u dobrom opštem stanju.
Kavarić: Ko će biti kriv kad djeca budu umirala?
"Trinaestog oktobra prijavljen je slučaj u Vranju, sa teritorije Opštine Bujanovac, analize su u toku, i pošto je osoba bila u kontaktu sa oboljelima u Prištini, za očekivati je da to bude slučaj morbila", dodaje Lončarevićeva.
Taj student smješten je na Infektivnoj klinici u Vranju, gdje vjeruju da će posle ljetnje pauze i godišnjih odmora roditelji ponovo početi da dovode djecu da prime vakcine, prije svih MMR, koja štiti i od malih boginja.
"Ono što je bitno je da je procenat vakcinisane djece solidan", navodi Jadranka Ajanović, direktorka DZ u Vranju.
"Malo je onih koji neće uopšte, oni potpišu izjavu, i prihvataju time odgovornost", ukazuje Nevena Sabljić, načelnica Dečjeg dispanzera DZ Jagodina.
"Od 2016. ima 9.000 obolelih. U Rumuniji 43 smrtna ishoda, epidemiija je u Makedoniji, Austriji i rizik od transmisije postoji, posebno u ovom jesenjem periodu", upozorava Goranka Lončarević.
Od početka godine, Inspekcija Ministarstva zdravlja Srbije podnijela je 305 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali dijete.