Crna Gora članstvom u Alijansi pravi civilizacijski iskorak i svrstava se uz najrazvijenije demokratije, a današnji dan biće upisan u najsvjetliju stranicu istorije države, poručeno je danas u crnogorskom parlamentu.
Poslanici crnogorske Skupštine na sjednici na Cetinju raspravljaju o Zakonu o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora, kojim se obezbjeđuju uslovi za stupanje Crne Gore u NATO.
Premijer Duško Marković rekao je da će današnji dan biti upisan u najsvjetliju stranicu istorije Crne Gore.
„Uz zahvalnost svim državama Alijanse, kao i generalnom sekretaru i njegovom timu na podršci koju smo imali, na brzoj i efikasnoj ratifikaciji Protokola, želim da jasno saopštim – nije Crna Gora članstvom u društvu 28 vodećih zemalja svijeta dobila nešto što nije zaslužila, nešto što joj ne pripada“, kazao je Marković.
Kako je rekao, vanredno je bio važan, u tom pravcu, naporan, predan i odlučan rad ove generacije političara, posebno u posljednjih desetak godina. „Ali, u širem kontekstu, istorijski posmatrano, za naše mjesto u društvu najrazvijenijih zaslužne su i sve one prethodne generacije naših ljudi: boraca i ratnika, državnika i stvaralaca svih profila“.
„Sve one generacije, makar u prethodna dva vijeka – da ne idem dalje, koje su uvijek bile na pravoj strani istorije, koje su podnijele strašne žrtve u odbrani civilizacijskih tekovina u dva svjetska rata u prošlom vijeku, i koje su ostale uskraćene od velikih sila za pravedno vrednovanje te žrtve“, kazao je premijer.
Danas, dodao je, ulaskom Crne Gore u društvo povlašćenih, i ti računi stižu na pravednu naplatu. „Zato je ovo prilika da se poklonimo sjenima svih crnogorskih heroja koji su ugradili sebe u temelje naše države, njenog opstanka i prosperiteta“.
On je poručio da je članstvo Crne Gore u NATO-u dugoročna garancija suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, bezbjednosti građana i preduslov za stabilan ekonomski napredak kojim se otvaraju i vrata članstva u EU.
„Vjerujemo da je to nacionalni interes i odgovor na pitanje kakav strateški pravac zemlja treba da zauzme da bi generacije koje dolaze živjele bolje. Nije dakle riječ o biti ili ne biti za našu zemlju. Riječ je o tome – kakvu budućnost biramo za nas i generacije koje dolaze? Riječ je o tome da vjerujemo da je upravo ovo najbolji način za Crnu Goru i za sve njene građane“, naveo je Marković.
On je ocijenio da je za Crnu Goru priključenje Alijansi prirodan slijed događaja, civilizacijsko i iskonsko opredjeljenje koje nema alternativu.
„Duboko smo svjesni da ulazak u NATO znači i veliku odgovornost. Ne postajemo članica Alijanse samo da bismo bili korisnik kolektivne bezbjednosti, već i njen kreator. Uvjeren sam da će naše članstvo u NATO imati snažan pozitivan efekat na Zapadni Balkan, povoljno utičući na stabilizaciju prilika u regionu“, kazao je Marković.
Kako je rekao, Crna Gora je prepoznata kao zemlja koja promoviše regionalno povezivanje, saradnju i dobrosusjedske odnose – o tome najbolje govori činjenica da je članstvo Crne Gore u NATO-u široko podržano u susjednim zemljama.
Marković je, kako je rekao, uputio poruku i onim građanima Crne Gore koji iskreno vjeruju da su druge opcije, umjesto članstva u NATO, bile bolje za državu, „dakle, ne političkim manipulatorima koji veoma svjesno zloupotrebljavaju takva opredjeljenja jednog broja naših sugrađana, prijatelja, komšija, i to zarad sebičnog političkog profita ili tuđih interesa“.
„Poštovani građani Crne Gore, protivnici našeg članstva u NATO-u, nemam iluziju da ću sa ovih nekoliko rečenica promijeniti vaš stav. Nije mi to ni namjera“, kazao je Marković.
On, dodao je, osjeća obavezu kao predsjednik Vlade koja predlaže zakon, a čije će se posljedice odnositi jednako na sve građane Crne Gore, da saopšti da članstvom u NATO Crna Gora obezbjeđuje za svakog našeg građanina novu, veliku i jednaku šansu da svoj život učini sigurnijim i kvalitetnijim.
„Te benefite osjetićemo svi – veoma brzo i veoma vidljivo, bez obzira na naše političko ili bilo koje drugo opredjeljenje. U ime prosperitetnije Crne Gore, pozivam vas da krajnje racionalno, bez suvišnih emocija, okrenuti prema budućnosti, odgovorno prema sebi i prije svega prema svojoj djeci – uvažite argumentaciju za današnju odluku Skupštine“, poručio je Marković.
On je rekao da ovo trenutak u kojem, sa osjećanjem duboke tuge i žaljenja, podsjeća i na tragičan događaj od prije 18 godina, kada je u Murini poginulo šestoro naših ljudi tokom NATO bombardovanja.
Marković, kako je rekao, sa pijetetom izgovara danas njihova imena – Miroslav Knežević, Olivera Maksimović, Julija Brudar, Vukić Vuletić, Manojlo Komatina, Milka Kočanović.
„Nećemo zaboraviti te nevine žrtve. Nećemo takođe zaboraviti ni da je Crna Gora tada, mimo svoje volje, bila uvučena u tragičan sukob Srbije sa NATO snagama, niti da je samo zahvaljujući vanrednim diplomatskim naporima tadašnjeg rukovodstva naša država izbjegla nesagledive posljedice“, kazao je Marković.
Upravo da se to više nikada ne bi dogodilo, dodao je, „da bismo o sudbini svoje države i svog naroda mogli sami da odlučujemo – obnovili smo nezavisnost i pridružili se najmoćnijim silama današnjice“.
Predsjednik Skupštine Ivan Brajović ocijenio je da je ovom sazivu parlamenta i poslanicima dodijeljena istorijska uloga da, sa poštovanjem prema prošlosti i osjećanjem odgovornosti prema budućnosti, podrže većinsko opredjeljenje Crne Gore i odluče o pristupanju države Alijansi.
„Nalazimo se na istorijskoj prekretnici i odluke se moraju donositi. Svjestan sam da dio opozicije nema pozitivan odnos prema ovom pitanju. Žalim što našim građanima, saglasno demokratskim principima, neće danas u Skupštini iznijeti svoje argumente“, kazao je on.
Brajović je, kako je rekao, ubijeđen da Crna Gora pravi civilizacijski iskorak i svrstava se uz najrazvijenije demokratije. „Na taj način potvrđujemo svoju privrženost uzvišenim vrijednostima slobode, pravde, vladavine zakona i mirnog rješavanja sukoba“.
„Nijesu nam potrebne dalje podjele, već jedinstvo i sabiranje oko vrijednosti koje su podrška stabilnosti i razvoju i koje jačaju državnost Crne Gore“, naveo je on.
Poslanik Socijaldemokratske partije, Ranko Krivokapić, kazao je da odluke poput današnje treba da objedine svaku državu, onda kada je ta zemlja zasnovana na vrijednostima koje čine trajnost.
„Moramo biti iznad prolaznosti, iznad jedne skupine ljudi. Kakva god bila odluka. Prilika da se istakne zbog drugih, posebnosti Crne Gore, NATO-a, posebnosti koje čine vrijednost Crne Gore, posebnosti one od koje se Crna Gora neće ponositi i biti teret za budućnost“, poručio je Krivokapić.
Kako je naveo, Crna Gora je mala ali posebna.
„Velika je pobjeda vrijednosti NATO pakta i Crne Gore kad uspijeva da spoji dvije različitosti“, naveo je Krivokapić.
On je dodao da je država koja ima samo jednu partiju u svom parlamentu u ozbiljnom problemu.
On je zahvalio NATO-u, koji je, kako je rekao, sačuvao mir u Evropi duže od 70 godina.
„Sačuvala mir i stabilnost i vratila je mir na Balkanu i to je najveće dobro koje je NATO donio Balkanu. To su jedinstvenost i posebnost koje se moraju pomenuti“, naveo je Krivokapić.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je godinu i po od dana kada je dobila poziv ušla u sistemsku krizu, bezbjednosnu, dublju ekonomsku i političku.
„Nijedna zemlja nije od poziva do ratifikacije nije imala toliko nazadovanja i propadanja. Ako smo morali ćutati, kako bismo naše lice napravili ljepšim svih ovih godina, sada treba reći da smo od toga što smo imali napravili članstvo u NATO. Nije se moglo bolje“, poručio je Krivokapić.
On je ocijenio da je NATO šansa za novu Crnu Goru. „Onu koju neće da grade oni koji su je rušili. Ova odluka nije ni protiv koga. Odluka za punopravno članstvo je za sve građane Crne Gore. Ne može se mijenjati tok istorije i vraćati se“.
Crna Gora je, dodao je on, sada trajno u vremenu i prostoru sigurna zemlja.
„Država dostojna da ispuni svoje obaveze u Alijansi. Nalazimo se u vremenu punom neizvjesnosti. Dok je vremena biće izazova za male. Sloboda nema cijenu ali za male je ta cijena uvijek bila najveća. Crna Gora će moći da donese trajni mir svojim građanima“, zaključio je Krivokapić.
Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović rekao je da se punopravnim članstvom Crne Gore u NATO-u zaokružuje nacionalna i bezbjednosna sigurnost države i preventivno djeluje na potencijalne izazove modernog društva.
Kako je rekao, danas sigurno ne bi mogli pričati o ovome da visoki zvaničnici NATO-a nijesu prepoznali kvalitet i potencijal Crne Gore i široko otvorili vrata Alijanse.
Prema riječima Ibrahimovića, da građani Crne Gore nijesu poslušali političke elite 2006. godine da krenu u odbranu nezavisnosti, danas se možda ne bi pričalo o NATO članstvu.
On je poručio da članstvo Crne gore u NATO-u nema alternativu za BS.
Poslanik Socijaldemokrata, Vujica Lazović, ocijenio je da je današnja sjednica istorijska u punom smislu značenja te riječi, jer se Crna Gora konačno, po prvi put, uspješno vraća tamo gdje joj je civilizacijsko mjesto – u zajednici zemalja evropskih i zapadnih standarda.
„Ova generacija crnogorske političke elite, osim obnove nezavisnosti i učlanjenja Crne Gore u NATO, da ništa drugo nije uradila, zaslužila je počasno mjesto u istoriji Crne Gore“, ocijenio je Lazović.
On je naveo je ova generacija političara uradila još mnogo toga, uz očuvanje mira, što, dodao je, nije bilo lako u jednoj balkanskoj zemlji koja u nasljeđu nosi dosta toga.
„Da za ovaj zakon, jer, učlanjenjem u NATO, Crna Gora ne prijeti nikome, nego ćemo ovim samo povećati stabilnost regiona, da za NATO, jer je članstvo u Alijansi u interesu građana Crne Gore“, poručio je Lazović.
On je dodao da će članstvo u Alijansi obezbijediti Crnoj Gori ekonomski rast i napredak.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Obrad Stanišić, rekao je da se danas donosi istorijska odluka i jedno od najvećih demokratskih dostignuća države. „Iskreno sam uvjeren da će nam na onome o čemu odlučujemo danas biti zahvalni naši potomci, ali i potomci onih koji danas nijesu sa nama“.
On je naveo da u NATO ne ulaze pojedinci, već društvo u cjelini.
„Neki su više, a neki manje doprinosili, a neki su nam podmetali nogu kako bi nas na ovom, istorijskom putu zaustavljali. S ponosom kažem da pripadam partiji koja je ovom cilju prišla odgovorno i koja je ukazivala na prednosti i mane članstva u NATO“, rekao je Stanišić.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je od početka saradnje sa Alijansom u kontinuitetu zavređivala pažnju država članica, kako bi se unaprijedili i ojačali kapaciteti društva.
Miodrag Radunović iz DPS-a poručio je da „nije ovo Crnoj Gori došlo preko noći“ i da država sprovodi reforme i izgrađuje demokratsko društvo.
„Crna Gora je zaslužila mjesto u porodici najrazvijenijih zemalja svijeta i Crna Gora je danas na braniku evropske demokratije i evropskih sloboda“, kazao je Radunović.
On, dodao je, očekuje da političke tenzije budu manjeg intenziteta i poziva na dijalog one koji ne misle kao oni.
Poslanik Genci Nimanbegu kazao je da donošenje odluka nije jednostavno i da treba političke zrelosti i hrabrosti u donošenju odluka.
Kako je rekao, društvo u Crnoj Gori naizgled je podijeljeno oko ovog pitanja, ali ta je podijeljenost prolazna.
Predstavnici albanskih partija su, kako je rekao, ubijeđeni da je članstvo Crne Gore najbolja garancija očuvanja najvažnijih vrijednosti u društvu najrazvijenijih i najdemokratskijih država.
Andrija Popović iz Liberalne partije kazao je da su snaga i ispravnost liberalnih ideja utemeljile put na kojem se danas nalazi država.
„Raduje me što Crna Gora danas, nakon ranijih lutanja ima jasnu spoljnopolitičku misiju. Takva politika je najprirodniji kontinuitet Crne Gore“, smatra Popović.
On vjeruje da građani, kojoj god politici pripadali, žele najbolje svojoj državi.
Kao nova članica, poručio je Popović, Crna Gora mora da podrži svoje susjede na putu ka NATO-u.
„A pitanja identiteta moramo prepustiti struci“.
Poslanik Hrvatske građanske inicijative (HGI), Adrijan Vuksanović, smatra da se nije moglo odabrati bolje mjesto za današnju odluku od Cetinja.
„Moramo biti svjesni veličanstvenosti ovog trenutka i čina. Na ovaj način dodatno ćemo učvrstiti subjektivitet Crne Gore a balkanskom politikanstvu reći zauvijek zbogom“, kazao je Vuksanović.
Prema njegovim riječima, današnje glasanje HGI je odraz najdublje zahvalnosti Crnoj Gori.