Crnogorska Vlada nije imala dilemu u vezi sa podrškom Sjedinjenih Američkih Država članstvu Crne Gore u NATO-u, poručio je premijer Duško Marković, ocjenjujući da je brzina procesa ratifikacije Protokola premašila očekivanja.
Poslanik Socijaldemokrata, Vujica Lazović, pitao je Markovića tokom premijerskog sata kakvi su rezultati intenzivne diplomatske aktivnosti Vlade i njega kao premijera na planu vanjske politike.
Marković je kazao da je u prethodna četiri mejseca intenzivna vanjsko-politika i diplomatska aktivnost obilježila rad Vlade. On je ocijenio da je brzina procesa ratifikacije Protokola o pristupanju Crne Gore Alijansi ispunila i premašila očekivanja. Marković je podsjetio da se finalizacija procedure očekuje u Španiji i naveo da očekuje da Protokol bude ptovrđen u najskorije vrijeme i u crnogorskom parlamentu.
„Američki Senat je kasno sinoć ratifikovao Protokol, ogromnom većinom glasova. Mi nijesmo imali dileme oko toga hoće li naš strateški partner i saveznik podržati prdruživanje Crne Gore Alijansi. Te dileme su vještački stvarane iz dobro poznatih razloga i mi nijednog trenutka nijesmo ispoljavali ni najmanju nervozu oko tog pitanja“, kazao je premijer.
On je rekao da sve govori u prilog ocjeni da će ratifikacija biti okončana do Samita NATO-a u maju.
„Članstvo Crne Gore u NATO-u će predstavljati najveći vanjsko-politićki uspjeh naše države od obnove nezavisnosti i ostvarenje jednog od glavnih starteških ciljeva naše države“, poručio je Marković i dodao da, kad je riječ o evropskoj integraciji, Crna Gora pouzdano napreduje ka Evropskoj uniji (EU).
Spremni smo za ratifikaciju Protokola u parlamentu
GOTOVO: 97:2 u Senatu za prijem Crne Gore u NATO
„Crna Gora ima stabilan put u EU, uz kontinuitet procesa čiji je tempo ujednačen u svim oblastima, ovo je možda i značajnije od brojke otvorenih i provremeno zatvorenih poglavlja“, rekao je on.
Kako je rekao, takvim stavbilnim ritmom će Vlada nastaviti i u narednom periodu.
Marković je saopštio da je visok stepen vjerovatnoće da će u narednim mjesecima biti otvoreno poglavlje 1 – Sloboda kretanja roba i poglavlje 22 – regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.
„Da smo ozbiljni u namjeri da do kraja mandata ove Vlade kraju privedemo proces pregovora dokazaćemo i početkom zatvaranja prvih poglavlja koja su imala završna mjerila, a tu je u prvom redu 30. poglavlje – Vanjski odnosi, koje je spremno“, dodao je on.
Kad je riječ o 27. poglavlju – Životna sredina, on je podsjetio da se radi o najkompleksnijoj i najskupljoj oblasti pregovaračkog procesa, navodeći da je uvjeren sam da će do kraja godine biti stvoreni preduslovi za otvaranje tog poglavlja.
„Ovo dovoljno govori da zastoja u procesu nema, govori da smo ušli u ozbiljnu fazu i da se možemo nadati dodatnim uspjesima na ovom polju. Sve navedene uspjehe smo ostvarili uprkos specifičnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori, koja je u pojedinim momentima onemogućavala nesmetano i fokusirano djelovanje po pitanju navedenih prioriteta“, naveo je Marković.
Prema njegovim riječima, Vlada je potpuno posvećena pregovaračkom procesu i Crna Gora će nastaviti da bude uspješna evropska pria na Balkanu i prva naredna članica EU, „kako je to vizionarski najavio i slovački premijer“.
„Mi ne trčimo trku ni sa kim, radimo svoj posao u interesu svoje države na najbolji mogući način i u vremenu koje je realno“, kazao je Marković.
Lazović je pitao kako međunarodni partneri gledaju na bojkot aprlamenta i da li ih „iđe iko podržava u tom naumu“.
Marković je poručio da da nijedan međuanrodni predstavnik i zvaničnik nije dao za pravo opoziciji za ovakvo djelovanje. „Ama baš niko ne podržava bojkot, ni u SAD-u, ni u Berlinu, ni u regionu. Ne samo da ne podržavaju, nego ne razumiju takvo političko ponašanje“.
Kako je kazao, izabrani predstavnici naroda svoj politički život moraju i treba da nastave u parlamentu. „Vidimo da u Crnoj Gori to nije slučaj čak i u okolnostima u kojima su izbori priznati od svih relevantnih međunarodnih organizacija“.
„Ovo više nije bojkot vlasti, Vlade, većine u parlamentu. Po meni, ovo je bojkot njihovih birača, i nepoštovanje institucije i države u kojoj su rođeni, žive i politički djeluju“, dodao je Marković.
Kako je kazao, nefunkcionalnost političkog sistema ne postoji, jer većina radi i bavi se ozbiljnim pitanjima države.
„Začuđujuće je da politički predstavnici partija koje su nama srodne u pogledu političkog opredjeljenja vezano za integraciju, su u toj poziciji, vjerujem da je bolno i neprihvatljivo za najveći broj njihovih glasača da se ne pojave u parlamentu i ne daju glas za civilizacijsko i istorijsko dostignuće Crne Gore, a koje će, vjerujem, u maju biti realizovano formalnim članstvom“, rekao je Marković.
Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke pitao je premijera da li će biti potpisan sporazum o dvojnom državljanstvu između Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH), koji je najavljivan više puta sa najviših zvaničnih adresa Crne Gore i BiH.
Marković je kazao da je potpisivanje sporazuma na liniji bilateralnih odnosa dvije države i da ne predstavlja pitanje potencijalnog nerazumijevanja. On je podsjetio da je Predsjedništvo BiH donijelo odluku o pokretanju postupka radi zaključivanja ugovora, a da je Ambasada BiH u Podgorici 16. maja 2012. dostavila crnogorskom Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore nacrt ugovora o dvojnom državljanstvu.
„Ovo pitanje je od tog momenta u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova koje će, u skladu sa procedurama i ovlašćenjima, uvažavajući domaći ustavno-pravni okvir, preduzimati korake u pravcu nastavka usaglašavanja i finalizacije predloga ugovora o dvojnom državljanstvu, vjerujem, sa uspjehom“, kazao je on.