Valorizacija lokaliteta Buljarice imala bi direktne finansijske efekte po budžet Crne Gore i doprinijela bi realnom rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP), ocijenio je premijer Milo Đukanović.
On je tokom Premijerskog sata, odgovarajući na pitanje nezavisnog poslanika Dritana Abazovića, rekao da Buljarica, sa svojim zaleđem, predstavlja značajan resurs turističkog i ekonomskig razvoja Crne Gore.
„Veličina, pozicija i atraktivnost Buljarice potencijal su za izgradnju jednstvenog i prepoznatljivog kompleksa sa turističkim sadržajima visoke kategorije“, saopštio je Đukanović u Skupštini.
Abazovića je zanimalo u čemu se sastoji interes države da sprovodi postupak kupoprodaje i izdavanja u dugoročni zakup do 90 godina izuzetno vrijednog zemljiša na lokalitetu Buljarice, a da prethodno nije donesena detaljna urbanistička razrada uređenja tog prostora.
Đukanović je objasnio da je Prostornim planom posebne namjene za obalno područje, koji je prošao javnu raspravu, predviđeno da primarna namjena tog lokaliteta bude turizam.
On je podsjetio da je Savjet za privatizaiju formirao Tenderksu komisiju, koja je u saradnju sa pravnim savjetnikom pripremila i Vladi dostavila tendersku dokuementaciju, na osnvou čega je 12. maja objavljen međunarodni javni poziv.
„Tokom pripreme dokumnetaicje Tenderska komisija u saradnji sa profesorima Ekonomskog i Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, uradila analizu ekonomske isplativnosti valorizacije tog lokaliteta koja je pokazala da bi direktni finansijski efekti valorizacije po budžet države i opštine iznosili 137,85 miliona EUR, kao i da bi investicija doprinijela realnom rastu BDP-a“, poručio je Đukanović.
Analiza je pokazala i da bi u periodu izgradnje direktno radno mjesto na projektu našlo više stotina radnika, a u fazi eksploatiacije više hiljada radnika.
„Investicija bi doprinijela i povećanju javnih prihoda po prosječnoj godišnjoj stopi od 1,55 odsto u narednih pet godina“, rekao je Đukanović.
Abazović je pitao i koji organ je i na osnovu čega utvrdio postojanje javnog interesa za navedenu valorizaciju lokacije Buljarica, ako i zašto je u tom postupku zaobiđena crnogorska Skupština, u čijoj je nadležnosti donošenje odluke o davanju u dugoročni zakup do 90 godina dobara u svojini Crne Gore.
Đukanović je odgovorio da Skupštna nije i da ne može biti zaobiđena.
„Skupštini će se, kao i u svim drugim slučajevima, nakon sporvedenog tenderskog postupka ukoliko bude zainteresovanih, dostaviti na davanje saglasnosti ugovori o kupoprodaji sa investicionim ulaganjima i o dugoročnom zakupu morskog dobra“, saopštio je Đukanović.
Abazovića je zanimalo i zašto je u tom postupku zaobiđena i Skupština Opštine Budva na čijoj teritoriji se nalazi najveći dio zemljišta na lokaciji Buljarica, ali ne i Skupština Opštine Bar, čija je odluka, između ostalog, predstavljala pravni osnov Tenderskoj komisiji za raspisivanje javnog poziva.
Kada je u pitanju Opština Budva, Đukanović je podsjetio na Zakon državnoj svojini, čijim odredbama je propisano da ukoliko je odrđena nepokretnost kojom raspolaže Opština potrebna za ostvarenje javnog interesa Crne Gore, lokalna samouprava je dužna da na zahtjev Vlade tu nepokretost vrati na raspolaganje državi bez naknade.