Scenarista i režiser BBC-a Nik Jang završioje u Ženevi snimanje jednočasovnog naučno-popularnog televizijskog filma u kojem je jedan od glavnih aktera crnogorski fizičar Dragan Hajduković!
Uz Hajdukovića, poznatog kao tvorca projekta Crna Gora ekološka država, u filu učestvuju i njegove kolege iz Velike Britanije i Danske, Džon Elis i Džefri Hangstom, prenijela je Pobjeda.
Hajduković kaže kako je zadovoljan filmom.
“Veoma sam zadovoljan, očekujem bolji film od onoga koji je prije dvije godine snimio ,,Diskaveri“ na Cetinju. Amerikanci su bolji u pravljenju spektakla i zabavljanju publike, dok je BBC više zainteresovan za ozbiljnu i kvalitetnu popularizaciju nauke” rekao je Hajduković Pobjedi.
List navodi da je režiser Nik Jang dobitnik više nagrada uključujući i Emi koja je za televiziju isto što i Oskar u svijetu filma.
Džon Elis je jedan od vodećih svjetskih naučnika u oblasti supersimetrija, teorije za koju se 30 godina vjerovalo da je budućnost fizike, ali je u zadnje dvije godine srušena LHC eksperimentima. Džefri Hangstom je vođa „Alfe“, najboljeg eksperimenta sa antimaterijom u svijetu. On je dobitnik više međunarodnih nagrada uključujući i priznanje za najznačajniji rezultat u fizici 2010. Godine, piše Pobjeda.
Teorija kvantnog vakuuma Dragana Hajdukovića sve više privlači pažnju naučnika i medija, kao mogući izlaz iz najveće krize u istoriji fizike, koja je izazvana slomom supersimetrija i nesposobnošću moderne fizike da objasni niz astronomskih otkrića nazvanih tamna materija, tamna energija i asimetrija materije i antimaterije u kosmosu. Novi rezultati eksperimenta „Alfa“, koji se očekuju krajem 2018. godine, mogli bi biti značajna podrška Hajdukovićevoj teoriji. O tome Nik Jang govori u novom filmu. BBC snimanje poklopilo se sa održavanjem naučnog skupa, JWST-2015 „Exploring the Universe with JWST“, o budućim astronomskim istraživanjima, piše Pobjeda.
Za njih će biti korišćen JWST teleskop (James Web space telescope ), čudo tehnike vrijedno devet milijardi dolara koje zajednički rade NASA (Nacionalna američka svemirska agencija) i ESA (Evropska svemirska agencija) i čije se lansiranje planira za oktobar 2018. godine. Na JWST konferenciji koja se održava u Holandiji, profesor Mario Gai predstavio jeprojekat ,,Kuadis“ koji je nastao u maju, na Cetinju, a u čijem fokusu je dokazivanje teorije kvantnog vakuuma.
Dragan Hajduković kaže kako je za njega i projekat “Kuadis“ ova nedjelja bila posebno važna.
“U istoj nedjelji zavšeno je snimanje za BBC i održana JWST konferencija. Da podsjetim, ,,Kuadis“ je početak novog pravca astronomskih posmatranja koja sa dosad neviđenom preciznošću mogu mjeriti efekte gravitacionog polja hiljadu milijardi puta slabijeg od gravitacije na koju smo navikli na našoj planeti. Predlaganje takvog metoda mjerenja je veliki naučni doprinos bez obzira kakve će rezultate dati mjerenja. CERN-ovi eksperimenti (ALPHA, AEGIS i GBAR) mogu biti značajna podrška mojoj teoriji ali njena puna potvrda je moguća jedino astronomskim posmatranjima”, objasnio je Hajduković Pobjedi.
Prema njegim riječima, konferencijom u Holandiji nastavljena je uspješna serija promocije teorije kvantnog vakuuma, koja je počela 6. jula predavanjem po pozivu u Kembridžu na naučnom skupu o budućnosti astrometrije.
Uslijedilo je predavanje, takođe po pozivu, u Londonu na vodećem svjetskom skupu o antimateriji i gravitaciji, zatim predstavljanje ,,Kuadisa“ na sveruskoj astronometrijskoj konferenciji.
“Do kraja godine imam predavanj e po pozivu u Indiji, a prije pet dana obaviješten sam da mi je za “Teksas simpozium“ (najstariji i najugledniji svjetski skup astrofizičara koji se održava svake druge godine) u decembru prihvaćeno pet radova u pet različitih oblasti što je svojevrstan rekord i puno govori o sveobuhvatnosti moje teorije” kaže Hajduković.
Naučno-popularni film o teoriji našeg fizičara sniman je u Institutu za nuklearna istraživanja CERN, u Ženevi. Hajduković kaže kako mu je žao što Nik Jang i ekipa BBC-a nisu došli na Cetinje.
“Dok smo snimali pored Ženevskog jezera osjećao sam se loše što ne snimamo na Cetinju kao što je to uradio “Diskaveri“ prije dvije godine. BBC bi kao i ,,Diskaveri“ došao zbog mene na Cetinje, ali ih nažalost nijesam pozvao jer sam znao da moj Institut, ne može biti ni približno dobar domaćin kao CERN”, kaže hajduković u razgovoru za Pobjedu.
On dodaje da će institut tek od marta imati inostrano finansiranje, a do tada treba održati glavu iznad vode u totalnoj besparici.
“Podrška koju smo dobili u Crnoj Gori petostruko je manja od potrebne, a nije nam trebalo mnogo. Ima ih koji na ruci nose mnogo skuplje satove od onoga što je nama trebalo za izuzetno tešku prvu godinu do trajnog osamostaljenja i finansiranja iz inostranih fondova. Ostaje tuga i šteta jer rijetke su prilike da BBC dođe u Crnu Goru, na Cetinje. Ali, obećavam da ćemo ih uskoro vidjeti u Crnoj Gori. Ovo je tek početak svjetskog medijskog interesovanja za moj rad i projekat ,Kuadis”, poručio je Hajduković.