Na naučnom skupu u Kembridžu predstavljen je projekat Quantum Vacuum Astrometric Detection In Solar system (QVADIS), koji je stvoren na Cetinju prije dva mjeseca.
Naučni skup “Next Steps Towards Future Space Astrometry Missions”, posvećen je strategiji daljeg razvoja astrometrije, odnosno preciznih astronomskih mjerenja koja daju empirijsku osnovu za razumijevanje gravitacije, dinamike Sunčevog sistema, dinamike galaksija i dinamike Kosmosa.
Kako je saopšteno iz Instituta za fiziku, astrofiziku i kosmologiju, tokom prvog dana skupa u Kembridžu italijanski astrofizičar Mario Gai održao je predavanje, u kome je predstavljen i projekat QVADIS.
“Projekat QVADIS će donijeti dosad neviđenu preciznost, astronomi će slijedeći metod mjerenja koji je predložio crnogorski naučnik dr Dragan Hajduković, moći da detektuju efekte gravitacionog polja koje je hiljadu milijardi puta slabije od gravitacije na koju smo navikli na površini naše planete”, kaže se u saopštenju.
Iz Instituta su ukazali da će tako velika preciznost ili dovesti do otkrića malih (ali u kosmičkim razmjerama presudnih) odstupanja od postojeće teorije gravitacije ili potvrditi Njutnovu i Ajnštajnovu teoriju sa mnogo većom preciznošću nego do sada.
“Otkriće odstupanja od Njutnove i Ajnštajnove teorije bi predstavljalo novu naučnu revoliciju, dok bi potvrda Njutna i Ajnštajna sa tako velikom preciznošću, bila vrhunski naučni rezultat koji bi zauzeo trajno mjesto u svim specijalizovanim univerzitetskim udžbenicima”, kaže se u saopštenju.
Hajdukovićeva teorija, polazeći od hipoteze da su dobro poznate fluktuacije kvantnog vakuma po svojoj prirodi gravitacioni dipoli, objašnjava najfundamentalnije probleme savremene fizike, astrofizike i kosmologije.