Iseljenici iz Crne Gore koji su ove i prošle godine zatražili azil od Njemačke moraće da se vrate u domovinu, poručila je ambasadorka ove države u Podgorici Gudrun Elizabet Štajnaker.
On je na sastanku sa predsjednikom Opštine Bijelo Polje Aleksandrom Žurićem izjavila da se azil može zatražiti samo osoba kojoj je ugrožen život.
“To nije slučaj, iako znamo da postoje ekonomski problemi, ne samo u Bijedom Polju, već čitavom sjeveru Crne Gore. Ipak, nema ekonomskog azila kod nas”, izjavila je ambasadorka, prenosi Dan.
Štajnaker je poručila da će se svi građani koji su na takav način otišli u Njemačku na kraju vratiti u Crnu Goru, navodeći da će to biti problem za lokalne vlasti, koje moraju tražiti rješenje za to.
“Imamo podatak da se iselilo 2.400 osoba, i to je u odnosu na malu Crnu Goru veliki broj. Zabrinjava podatak da je Crna Gora prošlog mjeseca bila na desetom mjestu po broju tražilaca azila. Ispred su Sirija i Irak, Albanija, Kosovo i Srbija kazala je ona”, rekla ambasadorka Njemačke.
Ona je kazala da iseljavanje građana Crne Gore uveliko šteti ugledu države.
“U Crnoj Gori treba da se uvedu programi za podršku onima koji se bore protiv siromaštva i nezaposlenosti. Sa tim se mora početi što prije”, ocijenila je Štajnaker.
Ambasadorka Njemačke je saopštila i da migracije sa Balkana nemaju osnov i da ne mogu nezadovoljni građani da uđu u Njemačku da bi tražili bolji život, poručujući da su oni ogroman finansijski problem za njemačko društvo.
“Procedura vraćanja ljudi iz Crne Gore traje od tri do pet mjeseci a možda se i ubrza taj proces. Kako sad stvari stoje oni koji su otišli u martu vratiće se uskoro, a oni koji su u Njemačku stigli u maju i junu, tek na jesen će stići u Crnu Goru” kazala je amabasadorka, prenio je Dan.
On je tokom posjete Bijelom Polju boravila u sjedištu NVO Euromost, koja se bavi problemima iseljavanja. Sastanak je organizovan povodom iseljavanja stanovništva iz tog grada u Njemačku.
“Ti građani neće moći da dobiju azil bez osnova i na način koji nije legalan”, rekla je Štajneker tokom sastanka.
„Za dobilanje azila nisu dovoljni ekonomski razlozi, postoje prioriteti kao što su migranti iz Sirije, Iraka i drugih ratom obuhvaćenih zemalja. Mi znamo da je teška ekonomska situacija naročito na sjeveru Crne Gore, ali ekonomski azil ne postoji pa tako ni razlozi za ostanak vaših državljana u Njemačkoj", ponovila je Štajnaker,