Vuk Drašković: Pečat na istorijsku istinu o Mihailoviću. Vojislav Šešelj: Odluka o srpskom pomirenju, jedina moguća. Oliver Antić: I u Hrvatskoj bi trebalo da slave rehabilitaciju Mihailovića.
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković pozdravio je rehabilitaciju komandanta Kraljevske vojske u otadžbini generala Dragoljuba Draže Mihailovića i izrazio poštovanje sudijama koje su posle sedam decenija "stavile pečat pravde na istorijsku istinu" o Mihailoviću.
Viši sud u Beogradu rehabilitovao je komandanta Kraljevske vojske u otadžbini generala Mihailovića i vratio mu građanska prava koja su mu bila oduzeta u političko-ideološkom procesu komunističkog režima 1946. godine.
"Današnje ukidanje komunističke presude generalu Dragoljubu Draži Mihailoviću, izrečene 15. jula 1946. godine, ne znači samo rehabilitaciju ratnog komandanta prve antinacističke gerile u Evropi, nego je to i rehabilitacija njegove vojske i čitave Srbije, sa koje je skinuta anatema da je, podržavajući vođu antiokupatorskog pokreta otpora i ministra vojnog izbegličke jugoslovenske vlade u Londonu, bila na strani Hitlerovog Trećeg rajha", naveo je Drašković u saopštenju.
Srpski pokret obnove, dodao je Drašković, odaje priznanje i stotinama hiljada ljudi u Srbiji koji su pune dve i po decenije podržavali našu političku borbu za rehabilitaciju Ravne Gore i njenog komandanta.
Pred Srpskim pokretom obnove, koji je i sam žrtva još nedemontiranog komunističkog nasleđa i službi bezbednosti u Srbiji, je i obaveza da se bori protiv novog ubistva generala Mihailovića, kaže Drašković.
"A mrtvog ga, na žalost, ubijaju i sramote mnogi njegovi tobožnji sledbenici", smatra Drašković.
ŠEŠELJ: DAN SVEOPŠTEG SRPSKOG POMIRENJA
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, kojem se pred Haškim sudom sudi za
ratne zločine, izjavio je da je današnja odluka suda u Beogradu o rehabilitaciji Mihailovića odluka o srpskom pomirenju.
"Mihailović je junački, četnički, srpski komandant koji je bio žrtva komunističkog terora", rekao je Šešelj ispred Palate pravde.
Šešelj smatra da je odluka o rehabilitaciji Mihailovića jedina koju je sud mogao da donese, a ovaj dan, po njegovom mišljenju, zaslužuje da zbog toga bude proglašen "danom sveopšteg srpskog pomirenja".
"Istoriju Drugog svetskog rata treba prepustiti istoričarima, a da mi potomci četnika, partizana... gradimo zajedno srpsku budućnost", rekao je Šešelj novinarima ispred Palate pravde navodeći da je Mihailović je srpski junak koji se hrabro borio u Drugom svetskom ratu a zatim bio nevina žrtva komunističkog režima.
On je dodao da takva odluka suda ne treba da označi prestanak kritike komunističkog režima posle Drugog svetskog rata.
ANTIĆ: I U HRVATSKOJ DA SLAVE REHABILITACIJU
Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije i jedan od opunomoćenika predlagača za rehabilitaciju Mihailovića, izjavio je da je odluka o rehabilitaciji veliki dan za pravo i pravdu i da bi ovaj dan trebalo da se slavi i u Hrvatskoj.
Antić je naveo da je to veliki dan ne samo za srpski narod već i za časne Hrvate, Muslimane i Slovence koji su se borili pod Mihailovićevom komandom i podsetio da se u jedinicama kojima je komandovao borilo oko 10.000 Hrvata, 8.000 Muslimana i 6.000 Slovenaca.
"Ovaj dan bi trebalo da se slavi i u Hrvatskoj", rekao je Antić i ocenio da je ovo veliki dan za pravo i pravdu jer sa pravnog stanovišta negativna odluka o zahtevu za rehabilitaciju ne bi ni mogla da se obrazloži.
Viši sud u Beogradu rehabilitovao je komandanta Kraljevske vojske u otadžbini generala Dragoljuba Dražu Mihailovića i vratio mu građanska prava koja su mu bila oduzeta u političko-ideološkom procesu komunističkog režima 1946. godine.