Porodica Manojla Komatine, poginulog u NATO bombardovanju Murina, po najnovijoj sudskoj presudi mora državi da vrati, 16 godina kasnije, više od 70.000 evra koje je dobila kao odštetu.
Izvor: Vlada Crne Gore
"NATO mi je ubio oca, sada oni hoće još jednom da ga ubiju", revoltirano priča Ljubomir Komatina, a prenosi Radio Dojče Vele.
Manojlo je poginuo u NATO bombardovanju varošice Murino, 30. aprila 1999. godine.
Porodica je, kao odštetu za duševne bolove, na osnovu pravosnažne presude dobila ratnu odštetu od 69.000 evra, ali država Crna Gora sada traži novac nazad.
Porodica Komatina dobila je ratnu odštetu jer su izgubili člana porodice pošto ih država nije upozorila na NATO bombardovanje.
Alijansa je tokom 72 dana napada najavljivala svoje mete, tako da je država znala da će Murino biti bombardovano.
Ali, za razliku od ostalih mjesta, ona mještane varošice na sjeveru Crne Gore nije upozorila na opasnost. To je bio osnov da Komatine 2008. godine od države zatraže odštetu.
Pravna bitka je trajala četiri godine i, nakon tri suđenja, priču su zaključili pravosnažnom presudom u svoju korist. Država je proglašena odgovornom za to što nije zaštitila svoje građane.
Ali, već naredne godine tužena strana zatražila je reviziju postupka na Vrhovnom sudu koji je ukinuo sve nižestepene presude. Potom Osnovni sud nalaže protivizvršenje, odnosno vraćanje novca. Komatine moraju da vrate odštetu i dodatno plate sudske troškove od 5.000 evra.
"U ovom slučaju Osnovni sud krši i ignoriše Zakon o obligacionim odnosima, koji propisuje da se ono što je primljeno za takav vid štete ne vraća", kaže Velja Murić, advokat porodice Komatina.
Postavlja se i pitanje zašto država sada traži vraćanje odštete i zašto, ako smatra da je to pravno moguće, nije odmah reagovala po objavljivanju pravosnažne presude.
Ljubomir Komatina veruje da postoje dva razloga - da država ne bi morala da plati odštetu i drugim porodicama koje su izgubile najmilije u NATO bombardovanju kao i politički pritisak.
"Druge porodice su već tužile državu, a najavljuju da će, kao i mi, ići do Strazbura", uvjeren je Manojlov sin koji je dugo bio opozicioni odbornik u Plavu.
Pored Manojla, u bombardovanju Murina poginulo je još pet osoba.