Mađarska smatra da je Crna Gora spremna za NATO i podržava njeno nastojanje da postane članica tog saveza, kazao je u ambasador te države u Crnoj Gori Kristijan Poša u Nikšiću.
„Mađarska podržava Crnu Goru na tom putu, ali poznato je da se odluke u NATO-u donose jednoglasno, pa treba da ubijedimo i one članice koje možda ne dijele naše viđenje“, kazao je Poša na konferenciji za novinare koju je organizovala nikšićka Nevladina organizacija Alfa centar.
Na novinarsko pitanje koliko Mađarska treba da ubijedi članica da Crna Gora dobije poziv, Poša je kazao da je njegov zadatak da zajedno sa ambasadorima NATO država u Crnoj Gori pomogne da građani uvide šta je taj savez.
„Nijedna država aspirant nije dobila mogućnost kao što je Crna Gora na poslednjem samitu. Crna Gora je jedina država u istoriji NATO- a koja ima šansu da dobije poziv između dva samita. To najbolje kazuje kakva je podrška Crnoj Gori i šansu mora iskoristiti ove godine“, rekao je Poša.
On je podsjetio da Mađarska ove godine drugi put postaje kontakt država za NATO, kao što je to bila i Slovenija, koja je, po njegovoj ocjeni, dobro odradila posao.
„Nadam se da ćemo i mi slijediti takav tempo i odlučnost, a prvo moramo upoznati javnost šta je NATO i zašto je to dobra mogućnost za boljitak društva i ljudi“, rekao je Poša.
Govoreći o Crnoj Gori, ambasador je kazao da je“ na putu ka NATO-u napravila veliki korak“.
„Ako pogledamo okruženje svima je jasno da je Crna Gora bila ostrvo mira tokom 90-tih. I nije slučajno da Mađarska u Crnoj Gori, sa skoro pola milijarde EUR, ima najviše investicija“, istakao je Poša.
On je kazao da je „Crna Gora bila i ostaje jedina država u regionu koja ima najveće mogućnosti za poziv u NATO i Mađarska će joj dati svu podršku da uspije na ovom planu“.
Upitan kako komentariše da je svega 35 odsto građana za ulazak u NATO i kako očekuje da taj procenat „skoči“ da bi ova godina mogla biti sudbonosna, Poša je odgovorio da ne bi pričao o procentima.
„Za nas je važno da podrška bude što veća, mada je većina diskutabilan pojam, jer ako je jedna država demokratska, ako društvo glasa za političke stranke i ako u Parlamentu ima većina, onda se demokratski legitimitet odslikava u tom domu. U samo četiri NATO države o članstvu je odlučivano na referendumu“, naveo je Poša
On je istakao da je „u ovom trenutku bitno da se dobije poziv, a nakon toga treba pričati o načinu odlučivanja“.
Govoreći o uslovima za poziv, koja se odnose na poglavlja 23 i 2, ocijenio je da je „ napravljen veliki pomak“ i da su u Crnoj Gori krajem godine u tim oblastima doneseni važni zakoni, čija primjena slijedi.
Direktor Alfa centra Aleksandar Dedović kazao je da, kao neko ko se već devet godina bavi pitanjima vezanim za članstvo u NATO, zastupa stav da je „referendum, možda, i najbolji način izjašnjavanja“.
„Ako se većina građana izjasni protiv ulaska u NATO treba postaviti pitanje povjerenja poslanicima, Skupštini i Vladi Crne Gore, koja godinama kao prioritet vodi te aktivnosti“, rekao je Dedović.
On je kazao da su „prva istraživanja iz septembra 2007.godine ista ili se za procenat razlikuju od poslednjih“.
„Imajući u vidu sedmogodišnje aktivnosti na povećanju podrške javnosti NATO integracijama, kao građanin nijesam zadovoljan procentima podrške. Međutim, u Crnoj Gori postoji veliki broj građana koji podržavaju naše članstvo u NATO, ali koji iz nekih svojih razloga nemaju potrebu da o tome razgovaraju ili zastupaju svoj stav“, ocijenio je Dedović.
Prema njegovim riječima, prvo treba sačekati poziv iz Brisela, a neophodno je i da svi građani i organizacije koje vide Crnu Goru kao sledeću članicu NATO saveza, „zajedno ulože dodatnu energiju kako bi javna debata dobila na intezitetu, da bi na kraju informisani građani mogli da donesu odluku“.