Čovjek koji je objavio podatak da se na računu porodice Marović u banci u Ženevi 2006. i 2007. godine bilo 3,8 miliona dolara, zove se Herve Falciani.
U filijalu te banke u Ženevi došao je 2006. godine a za Crnu Goru najvažniji je podatak da na računu otvorenom na ime Đorđine Marović, otvorenom u februaru 1998. Bilo 3,8 miliona dolara, pišu Dnevne novine.
Svezozar Marović je u to vrijeme bio predsjednik Skupštine Crne Gore sa mjesečnim primanjima od 1.700 eura, dok je njegova supruga Đorđina bila nezaposlena, navodi podgorički dnevnik.
Za sada nije objavljen podatak kada su Marovići uplatili novac na račun odmah kada je otvoren '98. ili u periodu do 2006. Takođe je nepoznato da li je taj novac i dalje na računu u HscB ili nekoj od evropskih banaka. Prema navodima banke, 9.000 računa je zatvoreno u to vrijeme. Vjeruje se da je odmah po otkrivanju računa veliki broj klijenata HSBC prebacio svoj novac na druge destinacije kako bi izbjegli istragu.
List navodi da je Falciani 22. decembra 2008. godine privođen u švajcarku policiju zbog sumnje da je krao podatke iz HSBC banke.
Ispitivan je satima, pretresan mu je kompjuter i stan i pušten je uz uslov da se vrati sljedeći dan na ispitivanje. Falciani je odmah pokupio svoju porodicu, ženu i kćerku, otputovao za Francusku, čije su vlasti prve dobile ovu dokumentaciju. Podatke dostavio francuskim poreskim vlastima, nakon čega su klijenti postali izloženi istrazi.
Afera je razotkrivena u februaru ove godine, kada je dokumentaciju kojom je raspolagao Falciani na uvid dobio pariški list Le Monde. Tako je počela jedna od najvećih bankarskih afera, kasnije nazvana "SwissLeaks'.
Dnevne novine pišu da su sve nadležne službe u regionu najavile su saradnju sa švajcarskim tužilaštvom za istrage i trenutno sakupljaju podatke. Poreska uprava Crne Gore je tu aktivnost najavila još 1. marta. U Crnoj Gori se pominje samo ime Svetozara Marovića, dok deset ostalih računa ne pripada političarima ili javnim ličnostima.
Falciani je nedavno rekao da su izvještaji koji su ugledali svjetlost dana zasnovani tek na djeliću dokumenata koje je dao francuskim vlastima.
"To je tek vrh ledenog brijega. Ima tu mnogo više od onoga što su novinari objavili. Više miliona međubankarskih transakcija dokumentovano je u papirima koje sam dao vlastima. To vam daje ideju šta leži na dnu ledenog brijega” rekao je Falciani za list Parizijen.
HSBC je prošlog mjeseca priznala da je njena švajcarska filijala pomagala bogatim klijentima pri utaji miliona funti poreza u Velikoj Britaniji. Oni su takođe priznali da je bilo pojedinačnih slučajeva korišćenja bankarske tajne za posjedovanje neprijavljenih računa, ali zaključili da je ta praksa sada u potpunosti promijenjena, navode Dnevne novine.