Direktor Instituta za biologiju mora Mirko Đurović upozorio da je eksploatacija nafte i gasa u nosi rizik od zagađenja i uništenja velikog dijela morskog ekosistema.
On smatra da ukoliko se potvrdi da ima nafte i gasa u crnogorskom dijelu Jadrana, država treba da otvori poseban fond za zaštitu i proučavanje morske sredine.
“Ukoliko se pokaže da ima nafte i gasa i ukoliko dođe do eksploatacije, država treba da obaveže naftne kompanije da obezbijede kontinuirani monitoring morskog ekosistema, kao i da eventualno otvori poseban fond za zaštitu i proučavanje morske sredine. Institut ima kapacitete da odgovori budućim izazovima koje nose planirana istraživanja i svakako ćemo insistirati da svi radovi koji budu vezani za ekspoataciju nafte i gasa budu praćeni i u smislu biološkog i ekološkog monitoringa, kako bismo, zajedno sa svim relevantnim državnim službama, mogli pravovremeno da djelujemo u slučaju incidentnih situacija”, kaže Đurović za podgorički dnevnik.
On ističe da Institut za biologiju mora realizuje 25 projekata, od čega su tri nacionalna.
“U sklopu svih tih projekata, Institut proučavacrnogorski dio Jadranskog mora sa različitih aspekata stanje biodiverziteta, kvalitet morske vode, stanje ribljih resursa, monitoring marikulture i drugo, i svakodnevno se prikupljaju informacije o stanju svih resursa našeg mora, kao i o svim fizičko-hemijskim parametrima koji nam daju uvid u kvalitet morske vode. Generalnr, trenutno stanje je zadovoljavajuće, naročito po pitanju kvaliteta i čistoće morske vode, posebno u podrčju Bokrkotorskog zaliva, što ranijih godina nije bio slučaj”, istakao je Đurović.
Direktor Instituta je kritikovao neodgovorno ponašanje lokalnog stanovništva duž cijele obale zbog bacanja različite vrsta otpada u more.
“Evidentno je da su se u zadnjik desetak godina mnogo stvari promijenilo nabolje i da su državne institucije posvećenije očuvanju i zaštiti obkle i morske sredine”, prokomentarisao je Đurović.
On je podsjetio na obavezu Crne Gore, prema svim direktivama Evropske unije, da zaštiti najmanje 10 odsto svoje teritorije na moru. U tom cilju već je napravljen prvi korak.
“Naučni radnici Instituta su u poslednjih nekoliko godina aktivno učestvovali u izradi i terenskim istraživanjima na tom području. Zaštita određenog područja u moru je više nego kompleksna jer budući upravljač mora da obezbijedi prije svega strogu kontrolu i zaštitu cijelog područja, kako bi na pravi način bio valorizovan ovako značajan i zahtjevan projekat”, zaključio je Đurović u razgovoru za Dan.