Dejan Đurović, šef podgoričkog biroa Interpola, vjeruje da se Rožajac Safet Kalić krije pod lažnim identitetom, a kako je istakao za "Dnevne novine", u toku je razmjena podataka sa kolegama iz drugih država u cilju njegovog lociranja.
Operativni podaci ukazuju da se Kalić tajno kreće na relaciji Turska - Njemačka.
Međutim, rukovodilac Nacionalnog centralnog biroa Interpola Podgorica Dejan Đurović u intervjuu za “Dnevne novine” nije želio da komentariše te informacije, ali je istakao da je u toku "kontinuirana razmjena podataka sa inostranim policijskim službama u pravcu njegovog lociranja”.
“Tu se podrazumijeva i niz radnji u sklopu ovlašćenja policije, koje imaju za cilj utvrđivanje lažnog identiteta koje ovo lice koristi i osobe koje mu pomažu u skrivanju”, rekao je Đurović u razgovoru za “Dnevne novine”.
Interpol Podgorica, kako je rekao Đurović, ima veći obim posla tokom ljetnje sezone.
“Tokom turističke sezone bilježi se povećanje razmjene informacija, uglavnom o stranim državljanima koji dolaze u Crnu Goru, a koj i su povratnici u vršenju krivičnih djela ili koji su skloni vršenju krivičnih djela. Toj kategoriji se posvećuje posebna pažnja, kako od granične policije prilikom njihovog ulaska u Crnu Goru, tako i od centara i odjeljenja bezbjednosti u primorskim i drugim gradovima, a takodje i od NCB Interpol Podgorica, kroz komunikaciju sa NCB-ima država iz kojih te osobe dolaze”, naveo je Đurović.
Prema njegovim riječima, prioritet NCB Interpol Podgorica tokom turističke sezone je pravovremena razmjena i obezbjeđivaje kvalitetnih informacija o takvim osobama. Tako je od 1. juna do 1. avgusta sa zemljama iz okruženja razmijenjeno na stotine operativnih podataka, u vezi sa potragama i drugim saznanjima od bezbjednosnog značaja.
“Sa Srbijom je razmijenjeno 373 informacije, sa BiH 159, Hrvatskom 69, Albanijom 55. Sa Kosovom i Makedonijom razmijenjene su po 32 informacije. Veliki broj razmijenjenih informacija govori u prilog činjenici da je komunikacija naše i policija država u okruženju intenzivna, a sve radi ostvarenja zajedničkog cilja - prevencije krivičnih djela na teritorijama naših država, kao i otkrivanja i suzbijanja delikata”, kazao je šef podgoričke kancelarije Interpola.
U prvoj polovini tekuće godine, u inostranstvu je lišeno slobode 30 osoba za kojiam je bila raspisana međunarodna potjernica u Crnoj Gori.
“Što se tiče naših međunarodnih potjernica, od 1. januara do 30. juna 2014. Godine, u inostranstvu je uhapšeno 30 osoba za kojima su bile raspisane naše međunarodne potjernice”, rekao je Đurović “Dnevnim novinama”.
Kada su u pitanju trendovi kriminala u svijetu, prema riječima Đurovića, NCB Interpol Podgorica ih pomno prati.
“Kao ključne oblasti, gdje Interpol ulaže najviše resursa u prevenciji i represiji, prepoznati su organizovani kriminal, korupcija (uključujući korupciju u sportu), narkotici, finansijski kriminal, kompjuterski kriminal, krijumčarenje vozila, trgovina ljudima i eksploatacija djece”, kazao je Đurović, dodajući da se, kada je u pitanju Crna Gora, “prioriteti policije u velikoj mjeri poklapaju sa prioritetima Interpola, što je i preduslov za efikasnu saradnju sa Interpolom”.
Najznačajnija saradnja, kako je naveo, ostvarena je na polju traganja za osobama po međunarodnim potjernicama, i u oblasti suzbijanja opšteg kriminala, privrednog kriminala, krijumčarenja narkotika I međunarodnog organizovanog kriminala.