Slučaj Čisako Kakehi, serijske ubice svojih partnera, dobija svoj epilog nakon završetka jednog od jadužih sudskih procesa u Japanu.
Isao Kakehi (75) je 2013. godine bio dobrog zdravlja i zaljubljen u Čisako Kakehi, tada 67-godišnjakinju koju je upoznao preko agencije za upoznavanje. Nakon dva meseca par se venčao i živeo zajedno naizgled idiličnim životom, u gradu Muku, u regiji Kjoto. Kobne večeri pripremali su tradicionalne pirinčane kolačiće.
Nažalost, Isao nije doživeo Novu godinu jer je 28. decembra postao četvrta i poslednja žrtva japanske Crne udovice, piše CNN.
Osuđena na smrtnu kaznu
Čisako je danas 75-godišnjakinja osuđena za ubistvo tri partnera kao i za pokušaj ubistva četvrtog. S ubistvima je započela 2007. godine, kada je imala 61 godinu. Uhvaćena je tek 2014. godine. Na smrtnu kaznu osuđena je 2017. nakon jednog od najdužih sudskih procesa u japanskoj istoriji. Žalba na presudu odbijena je u junu ove godine.
"Koristila je agencije za upoznavanje kako bi dolazila u kontakt sa starijim žrtvama koje je, nakon što je stekla njihovo povrenje trovala", rekla je sudija u njenom slučaju.
Posle smrti prvog muža, krenula u pohod
U prvi brak je ušla 1969. godine kada je imala 23 godine, a muž je umro 1994. godine nakon bolesti. Bila je udovica sve do 2007. kad je ušla u vezu sa 78-godišnjim Tošijakom Suehirom. Iste te godine, na ručku s njegovom decom, 18. decembra dala mu je pilulu cijanida.
On se nakon samo 15-ak minuta srušio, a do dolaska Hitne pomoći bio je već na samrti. Lekari su ipak uspeli da mu spasu život, a umro je godinu i po dana kasnije od posledice druge bolesti.
Ubrzo našla novu žrtvu
Masanorija Hondu, 71-godišnjaka dobrog zdravstvenog stanja, upoznala je 2011. godine. Iako je bolovao od "blažeg oblika" dijabetesa, često je upražnjavao rekreativne aktivnosti. Ušao je u vezu s Crnom udovicom, a prijateljima su saopštili da planiraju i da se venčaju.
U martu 2012. godine Crna udovica se sastala s Hondom u jednoj prodavnici. Honda je nakon toga, istog dana, izgubio svest tokom vožnje motora, a nakon dva sata lekari su konstatovali njegovu smrt. Dokazi su kasnije ustanovili da je Čisako dva meseca pre njegove smrti započela romantičnu vezu s drugim muškarcem.
Preživeo rak, ali ne i nju
Minoru Hioki, 75-godišnjak koji je preživeo rak pluća, 2013. godine planirao je da započne novi život. Do avgusta iste godine zaljubio se u Čisako i u porukama joj je pisao "da želi s njom da bude zauvek". Međutim, već 20. septembra mu je dala pilulu cijanida. Kako su obojo redovno pili svoje terapije (tablete) bilo joj je lako da među njih ubaci i cijanid, te je Hioki izgubio svest.
Do dolaska lekara njegovo stanje se već pogoršalo, gušio se i bio u velikim bolovima. Čisako je tada slagala lekare tvrdeći kako pati od uznapredovalog raka pluća te je odbila njegovo lečenje, a on je umro u roku od dva sata.
Nije dugo čekala...
Već u novembru 2013. godine bila je u braku s Isaom Kakehijem, a samo nekoliko nedelja kasnije on je umro od zastoja srca. Kao većina žrtava, umro je nakon večere s Crnom udovicom, a njegova smrt probudila je sumnje. Autopsija nije učestala procedura u Japanu, ali je u ovom slučaju izvedena zbog učestalih smrti njenih partnera. Ubrzo su istražitelji u njenom stanu pronašli prazne kapsule lekova u koje je stavljala cijanid, kao i tragove cijanida.
Dva meseca kasnije priznala je trovanje Honde, Hiokija i Suehira pilulama cijanida. Sumnja se da je kriva za smrt još četvorice muškaraca, ali istražitelji za to nikad nisu pronašli čvrste dokaze.
Postala milionerka!
Ova četvorica muškaraca živela su u različitim gradovima, radili različite poslove i nisu imali nikakve međusobne veze - osim jedne stvari: svi su imali značajnu ušteđevinu i imovinu. To ih je, u kombinaciji sa poznijim životnim dobom i slobodnim statusom, učinilo savršenom metom.
Prvo od četiri trovanja izazvano je dugom: Čisako je Suehiru dugovala 48 miliona jena (oko 437.000 dolara), navodi se u presudi. Mislila je da će ga ubiti i izbeći vraćanje duga. Dva meseca nakon Suehirove smrti, februara 2008, napisala je pismo svojoj deci u kome je rekla da je vratila novac koristeći "nasledstvo drugog čoveka", prema presudi.
Pismo je šokiralo Suehirovu decu, koja nisu bila svesna očevog pozajmljivanja i slabo su znala o njoj. Nisu ni znali njeno ime. Kada su pokušali da je pitaju više, "tiho je otišla", navodi se u presudi - ostavljajući ih bez odgovora o očevom kolapsu ili njegovoj misterioznoj saputnici.
Nije jasno kakvo je njeno finansijsko stanje bilo u to vreme i da li je imala sopstvenu ušteđevinu. Ali pre smrti njene četvrte žrtve, uzela je toliko novca od svojih žrtava da se njen motiv više nije mogao objasniti potrebom ili očajem, navodi se u presudi - ona je očigledno "potčinila ljudski život svojim finansijskim željama".
Čisako je "zaradila" oko 16 miliona jena (145.000 dolara) od Honde, navodi se u presudi u kojoj nije precizirano koliko je dobila od drugih muškaraca. Asahi njuz, međutim, procenjuje da je ukupno zaradila oko 500 miliona jena (4,5 miliona dolara) od nasledstva svojih partnera, dragocenosti i druge imovine - prema nekim procenama ta cifra iznosi čak 800 miliona jena (7,3 miliona dolara).
Branila se demencijom
Nejasno je šta je Čisako teralo na sva ta ubistva. Njena obrana žalila se na nedoslednosti u njenim iskazima, tvrdeći da pati od demencije. Ipak, obrana je izgubila slučaj i Crna udovica je osuđena na smrt.
Kazna će se izvršiti u roku od šest meseci.