Iako je Pentagon nedeljama insistirao da su u napadu bespilotnim letelicama u Kabulu 29. avgusta ubijeni teroristi Islamske države, Centralna komanda SAD je priznala da su sve žrtve civili, uključujući i decu - ali i da niko neće odgovarati.
Mornarički general Kenet Mekenzi, načelnik Centralne komande, objavio je da je raketa "helfajer" koja je ispaljena na kuću u Kabulu neporedno pred kraj evakuacije nije eliminisala nijednog pripadnika Islamske države Korasana, piše Raša Tudej.
"Napad dronovima je bio greška. Desetoro civila, uključujući i sedmoro dece, je tragično ubijeno", rekao je Mekenzi, pa dodao:
"Napad je naređen sa iskrenim uverenjem da će sprečiti neposrednu pretnju po naše snage, ali je bio greška i ja se iskreno izvinjavam", rekao je on, i izrazio saučešće rodbini ubijenih.
Mekenzi je novinarima objasnio da je više od 60 obaveštajnih podataka potvrdilo da se Islamska država sprema za novi napad, i da je više izvora govorilo o beloj tojoti koja će biti korišćena kao auto-bomba.
Gen. McKenzie brings up a diagram of the area in Kabul that the U.S. had believed was a Toyota Corolla filled with explosives headed towards an attack on U.S. forces at HKIA.pic.twitter.com/9q3yos6Be5
— Curtis Houck (@CurtisHouck)September 17, 2021
Taj automobil je pripadao Zemari Ahmadiju, pokazala je istraga Njujork Tajmsa, koji je radio u jednoj dobrotvornoj organizaciji koju finansiraju SAD. On je neposredno pred napad podneo zahtev da sa porodicom emigrira u SAD.
Njega je dočekala desetina dece, koja mu je pomagala da parkira automobil, u trenutku kada je američki dron "MK-9 Riper" ispalio raketu "helfajer", i zbrisao sve koji su se nalazili u dvorištu kuće.
"Napali su nas i ubili našu decu, i mi im to nikada nećemo oprostiti", rekao je rođak Džamših Jusufi, čija je dvogodišnja ćerka Sumaja ubijena u napadu.