Džin Pol Geti bio je američki naftni magnat i sredinom 20. vijeka jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, ali pored toga, ostao je upamćen po svojoj nevjerovatnoj škrtosti.
Još za života Dž. Pol Getija Ginisova knjiga rekorda imenovala ga je za najbogatijeg preduzetnika na svijetu, čije je bogatstvo sredinom vijeka procijenjeno na 1,2 milijarde dolara (danas je to približno 7,2 milijardi) dok ga je knjiga izdata 1996. rangirala kao 67. najbogatijeg čovjeka svih vremena.
Pa ipak, Geti je bio poznat po škrtosti, naročito kada je porodica bila u pitanju. Ženio se pet puta i imao isto toliko sinova, a čitava porodica bila je pod konstantnom prismotrom kada je u pitanju trošenje novca čak i na najosnovnije potrebe.
A onda se 1973. desila otmica Getijevog unuka Džona Pola Getija III.
Džon Pol Geti III oduvijek je bio buntovan. Užasnut bogatstvom i načinom života porodice u vječnoj sjenci njegovog dede, Džon je još kao tinejdžer pobjegao u Rim gdje je pokušavao da radi kao slikar. Stari bogataš je bio zgrožen unukovim izborom.
Svjesni bogatstva Džonove porodice, mediji su ga prozvali "Zlatnim Hipikom". Imao je samo 16 godina i kupovao je strip kada je, 10. jula 1973. kidnapovan.
U prvom trenutku, porodica nije povjerovala u vijest o otmici. Mislili su da je to način da buntovni tinejdžer izvuče novac od svog škrtog dede.
Otmičari su odmah poslali zahtjev - Getijevog unuka pustiće ako on plati 17 miliona dolara. U suprotnom, neće više vidjeti dječaka.
Dž. Pol Geti glatko je odbio ovaj zahtjev! "Imam još 14 unuka i ako sad dam makar peni, onda ću imati 14 kidnapovanih unuka", rekao je medijima.
Drugi razlog za odbijanje zahtjeva bio je sveobuhvatniji.
"Tvrdim da prihvatanje zahtjeva kriminalaca i terorista samo utiče na povećanje i širenje bezakonja, nasilja i prekršaja kao što su teroristički bombaški napadi, otmice aviona i ubijanje talaca, što je problem današnjice", istakao je.
Otmičari se nisu šalili! Nakon mjeseci tišine, novembra 1973. godine, u redakciju jednih novina stigla je koverta u kojoj se nalazio pramen kose i ljudsko uvo.
"Ovo je Polovo jedno uvo. Ako ne dobijemo novac u roku od 10 dana, stići će drugo. Drugim riječima, stići će u djelićima", stajalo je na cedulji. Polova majka Gejl prepoznala je po pjegama uvo svog sina. Kidnaperi su nakon toga poslali novi zahtjev - 3.2 miliona dolara ili…
Dž. Pol Geti odbio je i taj zahtjev. Umjesto toga, počeo je da se cjenka! Na kraju, pristao je da plati 2,2 miliona dolara i to tako što ih je zapravo pozajmio sinu (dječakovom ocu) uz kamatu od 4%.
Tinejdžer je pušten na slobodu pet mjeseci nakon otmice i pronađen je živ na jednoj bezninskoj pumpi - osakaćen i u užasnom psihičkom stanju.
Trauma je trajno uticala na Džon Pol Getija III. Spas od strahota koje je proživio tražio je u alkoholu i drogama. Devet godina nakon otmice predozirao se metadonom i valijumom, a infarkt koji je to izazvalo ostavio ga je nijemim, skoro slijepim i djelimično paralizovanim do kraja života. Umro je 5. februara 2011. u 54. godini života.
Što se Dž. Pol Getija tiče, on je umro 6. jun 1976. u 83 godini života. U trenutku smrti njegovo bogatstvo je procijenjeno na preko 6 milijardi dolara (oko 21 milijarde po današnjim merilima). Porodica Geti i danas je jedna od najbogatijih na svijetu.