Američki državni sekretar Entoni Blinken izazvao je gnev na društvenim mrežama pošto je naveo da je Medlin Olbrajt njegov uzor.
Kritičari njegove izjave navode da je Olbrajtova "žena koja opravdava masovna ubistva", te da je za uzor "mogao da izabere nekog ko nije ratni zločinac".
Blinken je u objavi na Tviteru napisao da je Madlen Olbrajt, državni sekretar SAD u vreme vladavine Bila Klintona, "hrabra žena".
"Tokom njene diplomatske karijere kao ambasadora SAD u UN i prve žene na mestu državnog sekretara, njena istrajnost i efikasnost ostavili su SAD snažnijim i više cenjenim globalno", napisao je Blinken, dodajući da mu je Olbrajtova uzor, baš kao i mnogim američkim diplomatama.
One of my#WomenOfCourageis@MadeleineAlbright. During her diplomatic career as U.S. Ambassador to the UN & the first female Secretary of State, her tenacity & effectiveness left the U.S. stronger & more respected globally. She’s a role model for me & so many of our diplomats.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken)March 27, 2021
Njegov izbor uzora mnogi su ocenili čudnim, prenosi RT.
Mnogi korisnici Tvitera odgovorili su mu snimkom intervjua Medlin Olbrajt u kom ona navodi da je cena koja je plaćena smrću pola miliona iračke dece navodno zbog sankcija, "vredela".
Albright, yourself, and your predecessor Pompeo all prove that the US only chooses literal psychopaths to head the State Department. This is because the State Department is America's other war department.https://t.co/tG6nkF27Zq
— Caitlin Johnstone ⏳ (@caitoz)March 27, 2021
"Olbrajtova, vi i vaš prethodnik Pompeo ste dokaz da SAD bira psihopate da vode Stejt department", napisala je australijska novinarka Kejtlin Džonston na Tviteru, nazivajući američki Stejt Department "sekretarijatom za rat".
"Ponosan je što žena opravdava masovno ubistvo. Neoliberalni imperijalizam. To je kao sporo kuvanje jastoga. Ljudi ga ne primete dok nije kasno“, napisao je jedan korisnik Tvitera koji se predstavlja kao antifašista i podržavalac pokreta "Blek lajvs meter".
Drugi korisnici naveli su da je mogao da izabere nekog "ko nije ratni zločinac", te da je "priznanjem Olbrajtovoj priznao i da je uvođenje sankcija zbog kojih pate deca ono što američki zvaničnici vide kao uzorno ponašanje".
Olbrajtova je tokom obavljanja jedne od najviših državnih funkcija u SAD bila predmet brojnih kritika.
Pored intervjua o iračkoj deci, koji je ona kasnije demantovala tvrdeći da je novinar "uvukao u klopku", bila je i jedan od glavnih vođa i zagovornika nezakonite agresije na tadašnju SR Jugoslaviju 1999. godine.
Bila je jedan od glavnih zagovornika strane vojne intervencije tokom rata u BiH.
Takođe, poznata je i po tome što je Srbe nazivala "odvratnim".
Kritikovana je, između ostalog, i zbog toga što je sprečila mirovnjake UN da intervenišu tokom genocida u Ruandi.
Jedna od njenih novijih izjava koja je izazvala gnev bila je ona kada je rekla da "postoji posebno mesto u paklu za žene" koje ne podržavaju tadašnjeg predsedničkog kandidata Hilari Klinton.