Britanski stručnjaci ističu da je uočeno usporavanje u mutiranju korone.
"Velika Britanija bi trebalo da prekine sa opsesijom oko novih kovid varijanti jer vakcine mogu da ih zaustave, iako ne ubijaju virus potpuno", rekao je danas šef oksfordskog tima koji je pravio vakcinu Endru Polard, dok profesorka Šeron Pikok, koja radi za britansku vladu, kaže da korona virus više ne mutira tako brzo.
Profesorka Pikok, sa Kembridž univerziteta, koja vodi Kovid genomski konzorcijum pri britanskoj vladi, kaže da je virus možda dostigao stagnaciju u mutiranju i da ne se ne mijenja više tako brzo.
Ona je rekla da se pojavljuje manje novih mutacija i da virus pokazuje "odstupanje od evolucije", u kojem različiti sojevi počinju da izgledaju slično.
Iako se mutacije virusa dešavaju nasumično, jedini koji opstaju su jači sojevi. Profesorka Pikok kaže da je moguće da će korona virus dostići optimalnu snagu i prestati da razvija mutacije jer ne može više da poboljša sam sebe.
Dosad su je pojavili britanski, brazilski, nigerijski, južnoafrički, njujorški i kalifornijski sojevi korona virusa. U Crnoj Gori je za sada detektovana samo britanska mutacija korona virusa.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mjere – držite distancu, nosite masku i izbjegavajte okupljanja, to je jedini način da se spriječi širenje epidemije.