Profesor Liang Venijan, vođa kineskog tima, u potpunosti je odbacio pijacu kao mjesto porijekla kovida.
Kovid-19 vjerovatno nije potekao sa pijace u Vuhanu jer je utvrđeno da je virus cirkulisao na drugim mjestima u gradu, ali je i malo vjerovatno i da se radi o curenju iz laboratorije, otkrila je zajednička misija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i kineskih naučnika.
Govoreći na konferenciji za novinare u Vuhanu, zajednički tim SZO i kineski tim rekli su da vjeruju da pijaca Huanan nije mjesto odakle je na ljude prešao koronavirus koji izaziva bolest kovid-19.
Šef tima SZO Peter Ben Embarek rekao je u utorak da je njegova istraga otkrila nove informacije, ali da nije dramatično promijenila sliku izbijanja.
Embarek, ekspert za SZO za viruse, rekao je da je hipoteza o curenju virusa iz laboratorija malo vjerovatna i neće zahtijevati dalja proučavanja kao dio njihovog rada na proučavanju porijekla virusa, piše "Gardijan".
Profesor Liang Venijan, vođa kineskog tima, započeo je konferenciju i gotovo u potpunosti odbacio pijacu na kojoj se prodaju i žive životinje kao mjesto porijekla.
"Možemo da se složimo da smo u decembru pronašli dokaze o široj cirkulaciji virusa. Nije bio samo klaster na pijaci u Vuhanu, već je i cirkulisao i izvan pijace", rekao je on.
Rekao je da tim vjeruje da virus potiče od životinja, vjerovatno slijepih miševa ili pangolina, ali posredni domaćini koji su mu dozvolili da skoči na ljude "još uvijek nisu identifikovani",
Takođe je rekao da nisu otkriveni slijepi miševi u divljini u Kini koji nose viruse koji su mogli da mutiraju u kovid-19.
"Virus je mogao da cirkuliše u drugim regionima prije nego što je identifikovan u centralnom kineskom gradu Vuhanu krajem 2019. godine", objasnio je ekspert.
Međutim, nije bilo dokaza o "velikim epidemijama" pre decembra 2019. godine u Vuhanu ili negdje drugde, prema izjavi portparola Svetske zdravstvene organizacije.
Tim SZO od deset osoba nalazi se na terenu u Kini dok pokušavaju da utvrde porijeklo virusa koji je ubio 2,2 miliona širom sveta.
Stručni tim stigao je u Kinu 14. januara i sada su završili svoja istraživanja u Vuhanu, gradu u kojem je prvi put potvrđen novi virus 31. decembra 2019.