Djelovi olupina nađeni su na francuskom ostrvu Reunion, u Indijskom okeanu, na obalama Tanzanije, Mozambika i Madagaskara.
Avion malezijske avio-kompanije, na letu MH370, koji je nestao 8. marta 2014. godine, mogao je biti oboren, smatra francuska novinarka Florens de Šangi, koja u knjizi detaljno objašnjava ovu teoriju.
Podsjetimo, malezijski avion, na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, prije skoro 7 godina nestao je sa radara, a do danas se nižu brojne teorije koje pokušavaju da objasne šta se tačno dogodilo.
Pokrenute su dvije velike podvodne potrage, ali konkretnih zaključaka nije bilo. Preovlađujuća teorija kaže da je za sve kriv pilot Zahari Ahmad Šah koji je putnike odveo u smrt.
Takođe, tvrdilo se da je avion napravio veliki zaokret ubrzo nakon polijetanja, skrenuo sa rute i potom se srušio u okean.
Djelovi olupina nađeni su na francuskom ostrvu Reunion, u Indijskom okeanu, na obalama Tanzanije, Mozambika i Madagaskara.
I know that getting closer to the truth is going to reopen the deep wounds of this unsolved mystery for the friends and families of the 239#mh370passenger. Yet truth is what NOKs need for closure. And what everyone expect from authorities.Tks for your brave and wise words Narenhttps://t.co/ozgNQxrt8w
— Florence de Changy (@FChangy)January 26, 2021
Međutim, Francuskinja tvrdi da je "boing 777" mogao da obori borbeni lovac ili novi oružani sistem koji se u to vrijeme testirao u regionu.
Kako kaže de Šangi, letjelica nije mogla da promijeni pravac već je ostala na svom kursu 80 minuta do 2.40 sati ujutru prije nego što se survala u Tajlandski zaliv, nadomak Vijetnama.
U knjizi "Nestanak: Nemoguć slučaj MH370", navodi da je avion prenosio specifičan tovar i da je osoblje ostvarilo kontakt sa vijetnamskom kontrolom vazdušnog saobraćaja prije pada.
"U to vreme se testirao novi laserski sistem naoružanja. Obaranje je moglo da bude poslednji pokušaj da se spriječi da tovar dospije u pogrešne ruke", navela je.
Kako tvrdi, iz obavještajnih izvora je saznala da su dva američka radarska aviona kontaktirala MH370 između 1.21 i 2.25 sati. Treća letjelica navodno je stupila u kontakt u 1.30 prije nego što je posada komunicirala sa vazdušnom kontrolom u Ho Ši Minu, objavljujući da će avion početi da se priprema za slijetanje.
Ubrzo je izdata poruka da će morati da vanredno slete jer se kabina raspada, ističe se u knjizi.
Autorka knjige je takođe razgovarala sa Piterom Čongom, prijateljem pilota sa leta MH370, koji je letio nad Tajlandskim zalivom nekoliko dana posle nestanka aviona.
On tvrdi da mu je posada rekla da pogleda olupinu sa lijeve strane gdje je vidio da su u to područje upućeni spasilački timovi.