Timu Svjetske zdravstvene organizacije čija je misija bila da istraže porijeklo korona virusa u Vuhanu, odbijen je ulaz u Kinu.
Internacionalni tim naučnika je proveo mjesece pripremajući se za misiju u Vuhanu gdje je trebalo da istraže porijeklo i početke pandemije korona virusa, ali najveći izazov u svemu tome ne tiče samog istraživanja već - ulaska u Kinu.
Skoro godinu dana, SZO je pregovarala sa kineskim vlastima o tome da obezbijede pristup epicentru virusa u Vuhanu. Tim je sastavljen i očekivalo se da stignu na odrediše nakon Nove godine. Međutim, za većinu članova tima, letovi nisu bili zakazani, a dvoje koji su krenuli na putovanje ka Kini, SZO tvrdi da im je ulaz odbijen zbog "problema u vezi sa vizom".
.
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adanon Gebrejesus istakao je da je "razočaran" što Kina tek treba da finalizira dozvole za ovaj put s obzirom na to da su dva člana tima već bila na putu, a drugi nisu mogli da putuju u posljednjem trenutku. Mmnogi svjetski mediji ističu da je ovo njegova najveća kritika upućena Kini do sada.
S druge strane, Kina tvrdi da je "u pitanju neki nesporazum" i da "nema potrebe da se previše diže buka oko toga", kao i da su i dalje u pregovorima sa SZO oko dolaska naučnika.
Ključna misija koju SZO želi da sprovede u Vuhanu je otkrivanje tačnog mesta porekla korona virusa, kao i kako je mogao da pređe sa životinje, navodno slepog miša, na čoveka.
Virus je prvi put detektovan u Vuhanu na kraju 2019. godine, a smatra da se da je epicentar zaraze bio na jednoj tamošnjoj kineskoj pijaci gde se prodaje egzotično životinjsko meso.
Iako se veruje da je baš tamo virus uspio da pređe s životinje na čovjeka, tačno porijeklo korona virusa je i dalje pod velikim znakom pitanja. Pojedini stručnjaci sada vjeruju da pijaca ipak nije mjesto nastanka virusa, već da ga je samo prisustvo na njoj više raširilo i dalo mu "snagu".
Druga istraživanja sugerišu da korona virus koji može da zarazi ljude je postojao "ispod radara" kod slijepih miševa već decenijama. Ipak, i dalje nije poznato koja životinja je u ovom slučajz prenijela virus sa slepog miša na čovjeka.
Upravo zbog svega ovoga je SZO toliko dugo pokušavala da pošalje tim naučnika u Vuhan i otklone sve sumnje i nedoumice porijekla virusa koji je promenio svijet.
Ipak, izgleda da kineske vlasti neće tek tako dopustiti da neko tu "vršlja", što je i pokazao ovaj "nesporazum" oko nabavljanja viza za članove istraživačkog tima Svjetske zdravstvene organizacije.
Mnogi smatraju da je upravo to jedan od najvećih pokazatelja da Kina nešto krije. Već se pisalo o tome da su slali pogrešne brojke zaraženih, a u više slučajeva su novinari koji su istraživali slučaj korona virusa u Vuhanu "nestajali". Ispostavilo se da su mnogi od njih bili u zatvoru, dok se za neke još uvek ne zna gdje se nalaze.
Takođe, "taktika odgađanja", smatraju stručnjaci, je takođe način da se, ukoliko Kina zaista krije podatke u vezi sa korona virusom u Vuhanu, vremenom dokazi za to izbrišu.
The Huanan Seafood Market is undergoing cleaning and disinfection work in#Wuhan,#China. The wet market was once believed to be the origin of the novel#coronavirus.pic.twitter.com/WLhGtEBNK3
— China Daily (@ChinaDaily)March 4, 2020
Da bi tim naučnika došao do korisnih informacija, on mora da rekonstruiše događaje koji su se desili još pre nego što je iko znao da nešto nije u redu. To bi bio veliki izazov i pre godinu dana, a kamoli sada.
"Bilo je potrebno čitavih godinu dana pregovora da se dobije bilo kakav smislen pristup Kini. Kao da se dogodilo ubistvo, a vi se vratite na scenu zločina godinu dana kasnije nakon što je sve oribano i očekujete da nađete nešto", opisao je ovu situaciju Lorens Gostin, profesor svetskog zdravlja na Univerzitetu u Džordžtaunu.
Iako se kako vreme prolazi misija Svjetske zdravstvene organizacije čini sve više kao nemoguća, ipak je ovo posljednja šansa da svet otkrije istinu o korona virusu i Kina izbegne dalje "zle" glasine. Za sada, izgleda i dalje ništa od toga...