Osnivač "Majkrosofta" Bil Gejts podijelio je svoja razmišljanja o budućnosti globalnih pandemija.
Milijarder Bil Gejts jedna je od vodećih figura u borbi protiv koronavirusa. Ipak, on podsjeća, još od rane faze korona krize, da bi trebalo da se fokusiramo na još jednu "pandemiju", koja bi mogla prouzrokovati više smrtnih slučajeva od kovida-19, a to su, prema njegovim rečima, klimatske promene
Sada je otišao korak dalje i u nedavnoj objavi na svom blogu "Gates Notes" navodi da je vrijeme za stvaranje nacionalnih instituta za inovacije. Osnivač Majkrosofta godinama unazad upozorava na efekat staklene bašte i naglašava da moramo inovirati način na koji proizvodimo i skladištimo čistu električnu energiju, ili na koji uzgajamo hranu, krećemo se i grejemo.
Za to su potrebna tri faktora: domišljatost, finansije i fokus vlada širom svijeta. Jedno konkretno rešenje koje milijarder predlaže je povećanje javnog finansiranja za istraživanje čiste energije.
Gejts kao primer navodi šta se dešava u SAD. Objašnjava da savezna vlada njegove zemlje godišnje troši oko 7 milijardi dolara na istraživanje čiste energije, u poređenju sa više od 35 milijardi dolara godišnje koje daje za medicinska istraživanja.
"Stavljanje energije u ravnopravan položaj sa zdravljem bio bi ključni, prvi korak koji bi stvorio više od 370.000 radnih mjesta i istovremeno, promovisao agendu čiste energije", smatra Gejts.
Stvaranje nacionalnih instituta za inovacije
Pored povećanja javnog finansiranja, on predlaže da se javno istraživanje o obnovljivoj energiji centralizuje u jednoj instituciji. Ovde ponovo uzima za primer SAD, jer u toj zemlji istraživanjem čistih goriva upravljaju kancelarije u odeljenjima za energetiku, transport i odbranu, pa čak i NASA.
"Slično tome, odgovornost za istraživanje skladištenja energije raspoređena je u najmanje četiri kancelarije Odeljenja za energetiku. Ovo je najvažnija stvar koju Sjedinjene Države mogu učiniti ako žele da vode svijet ka inovacijama koje će riješiti klimatske promjene", navodi Bil Gejts.
Takođe, u svom obraćanju pominje Nacionalni institut zdravlja iz SAD (NIH) koji je, kako kaže, od 1980. pomogao otkrivanju više od 150 novih lekova, vakcina i novih upotreba starih medikamenata. Rad njegove fondacije, navodi dalje, jednostavno ne bi bio moguć bez napretka ove institucije.
Gejts objašnjava da je razlog za uspjeh NIH-a to što ova institucija ima jasnu i specifičnu misiju, nepolitičke lidere i može da računa na snažnu podršku javnosti i zakonodavne vlasti.