Studija iz Vuhana, grada odakle je krenula pandemija korona virusom, pokazala je kako se ova infekcija najčešće razvija i šta pacijenti mogu da očekuju.
Katastrofalna situacija je svuda u svijetu, više od 5,5 miliona je potvrđen virus, a preko 1,3 miliona je izgubilo bitku sa kovidom.
Kada se pandemija javila pre tačno godinu dana u kineskoj provinciji Hubej, tačnije gradu Vuhan, niko nije očekivao ovakve posledice.
Stručnjaci svakodnevno dolaze do noivih saznanja vezano za obilevanje od kovida, a ljekari uz Vuhana kažu da su uspjeli da ustanove kako će se bolest razvijati, prenosi portal "Business Insider".
Većina slučajeva korona virusa je blaga ili umjerena, ali kod oko 20% pacijenata klinička slika je ozbiljna ili kritična, pokazuju podaci kineskog Centra za kontrolu bolesti.
Većina pacijenata razvija temperaturu, suv kašalj i otežano disanje - tri najčešća simptoma kovida-19. Ali takođe mogu iskusiti umor, bolove u mišićima ili tijelu, gubitak ukusa ili mirisa, upalu grla, zagušenje i dijareju.
Ovi simptomi uglavnom ne dolaze odmah nakon što je osoba zaražena. Prosečni period inkubacije virusa je oko pet dana, prema američkim Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
Iako virus prvo napada pluća, može inficirati i srce, bubrege, jetru, mozak i crijeva. Neka istraživanja sugerišu da je kovid-19 vaskularna bolest umjesto respiratorna, što znači da može putovati kroz krvne sudove. To bi moglo dovesti do dodatnih komplikacija poput oštećenja srca ili moždanog udara.
Nakon posmatranja hiljada pacijenata tokom izbijanja peidemije u Kini početkom ove godine, tamošnje bolnice identifikovale su obrazac simptoma među pacijentima sa COVID-19:
1. dan
Simptomi počinju blago. Pacijenti obično imaju temperaturu praćenu kašljem. Manjina je ima dijareju ili mučninu jedan ili dva dana prije ovih simptoma, što bi mogao biti znak ozbiljnije infekcije.
3. dan
Toliko je prosječno potrebno da prođe da bi se od početnih simptoma, konstatovali da li je pacijent za hospitalizaciju. Studija sprovedena nad više od 550 bolnica širom Kine takođe je otkrila da su hospitalizovani pacijenti trećeg dana bolesti razvili upalu pluća.
5. dan
U težim slučajevima simptomi mogu da počnu da se pogoršavaju. Pacijenti mogu imati poteškoća sa disanjem, posebno ako su stariji ili imaju pridružene bolesti.
7. dan
Još jedan indikator da je pacijent za hospitalizaciju, a simptom koji na to ukazuje jeste otežano disanje.
Dan 8
Do ovog trenutka, pacijenti sa teškom slikom će najvjerovatnije razviti otežano disanje, upalu pluća ili akutni respiratorni distres sindrom (ARDS), bolest koja može zahtjevati intubaciju. i često je fatalna.
9. dan
Neki pacijenti iz Vuhana razvili su sepsu, infekciju izazvanu agresivnim imunološkim odgovorom.
Dani 10-11
Ako pacijenti imaju pogoršanje simptoma, ovo je vrijeme u progresiji bolesti kada će vjerovatno biti primljeni na intenzivnu negu. Ovi pacijenti često imaju bolove u stomaku i probleme sa apetitom, nekog oni sa blažom kliničkokm slikom.
12. dan
U nekim slučajevima pacijenti ne razvijaju ARDS skoro dvije nedelje nakon početka bolesti. Jedna studija pokazala iz Vuhana je da je bilo potrebno da prođe 2 dana u prosjeku prije nego što su pacijenti primljeni na intenzivnu negu. Drugi, pak, kod kojih liječenje ide dobrim tokom, mogu da primijete da im se povlači temperatura. .
16. dan
Na ovaj dan čsto dolazi do smirivanje kašlja.
Dan 17-21
Najveći broj ljudi u Vuhanu su se ili oporavili od virusa i otpušteni su iz bolnice ili su preminuli nakon 2,5 do 3 nedelje bolovanja od kovida.
19. dan
Dolazi do olakšanja tegoba sa disanjem.
27. dan
Prosječan period boravka u bolnici usled zaraue korona virusom trajao je 27 dana.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mjere – držite distancu, nosite masku i izbjegavajte okupljanja, to je jedini način da se spriječi širenje epidemije.