Istraga je otkrila da trag koronavirusa seže sedam godina u prošlost kada su se rudari koji su radili u rudniku punom šišmiša i pacova, u Kini, razboljeli a njihovi uzorci poslati u Vuhan na testiranje, piše Kurir.
Kineski naučnici otkrili su soj virusa sličan kovidu-19 pre sedam godina, ali su navodno o njemu ćutali posle izbijanja pandemije, navode strani mediji.
Istraga Sandej tajmsa navodi da je soj, najbliži novom koronavirusu, otkriven u napuštenom rudniku 2013. godine, a uzorak odnesen u laboratoriju za virologiju u Vuhanu.
Pronađen je u rudniku bakra sa šišmišima i pacovima na jugozapadu Kine.
Navodno, šest muškaraca su se 2013. godine srušila sa visokom temperaturom, kašljem i upalom pluća nakon što su radili u rudniku, a dvojica su preminula.
Preostala četvorica su testirana i pokazalo se da su pozitivni na koronavirusna antitela.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) pritiskala je Kinu da istraži tvrdnje da je virus mogao da "procuri" iz laboratorije u Vuhanu.
Inače, Institut je najveća laboratorija za zarazne bolesti na svetu i navodno je izvodio eksperiment visokog rizika u pokušaju da otkrije šta može izazvati pandemiju, kako navode strani mediji.
Sandej tajms piše da su stotine uzoraka koronavirusa prikupljeni iz udaljenih djelova Kine i vraćeni u grad na testiranje.
Ipak, iz Instituta Vuhan kažu da su ovi eksperimenti bili odloženi zato što nisu bili dovoljno bliski SARS-u.