Jedan od trojice bivših policajaca optuženih za ubistvo Džordža Flojda imao je niz krivičnih dela i saobraćajnih prekršaja pre nego što je postao policajac.
Tomas Lejn (37) osuđen je do sada za ukupno sedam optužbi, među kojima su izbegavanje sudskih postupaka i za oštećenje imovine.
Prekoračenje brzine, ometanje saobraćaja i dva kršenja parking mera bilo je među četiri povezane optužnice sa prekršajima u saobraćaju, ali se i on u više navrata suočio sa ozbiljnijim krivičnim prijavama.
Kada je imao 18 godina, Lane je optužen za dve tačke ometanja pravnog postupka, oštećenja imovine, nezakonitog okupljanja i neurednog ponašanja, ali detalji incidenta nisu dostupni.
Lejnov personalni dosije objavio je njegov bivši poslodavac, policijska uprava Mineapolisu
U njegovom dosijeu se navodi da je Lejn napustio srednju školu pre nego što je diplomirao, a zatim je između 2010. i 2017. održao najmanje deset poslova.
Za to vreme, stekao je GED i fakultetsku diplomu, radeći kao radnik, telemarketar, server, barmen, zaštitar i prodajni saradnik.
U 2017. godini počeo je posao kao popravni službenik za maloletnike i pomoćnik probacionog službenika, navodi se u dosijeu.
Ubistvo Afroamerikanca Džirdža Flojda, Lejna je pored još trojice kolega stavio na vrh optužnice za teško ubistvo, što znači da će se suočiti sa kaznom od 40 godina zatvora.
Pored prvooptuženog policajca Derika koji je klečao na vratu Flojda, Lejn je optužen za pomaganje i podržavanje ubistva drugog stepena - nenamerno.
Flojda je ubio policajac koji mu je klečao nekoliko minuta na vratu prilikom privođenja, zaključio je mrtvozornik.
Četvorica policajaca otpuštena su a protiv njih su podnete i optužnice, uključujući i optužbu za ubistvo.
Na snimku koji se pojavio po medijima i koji je izazvao talas nasilnih protesta u SAD protiv policijske brutalnosti i rasizma vidi se policajac kako kleči na vratu Flojdu koji je vezan, krklja i govori "molim vas, ne mogu da dišem".
U izveštaju s autopsije se kao uzrok smrti navode i "komplikovano privođenje, obuzdavanje i pritiskanje vrata".
Nakon što je Flojd ubijen izbili su masovni protesti u SAD-u, tokom bilo je zabeleženo i slučajeva brutalnosti policije.
Rasni protesti koji su usledili nakon smrti Flojda proširili su se na oko 150 gradova u zemlji, ali i brojne prestonice širom sveta.
Mirni skupovi brzo su prerasli u nasilnu pobunu koja je već odnela mnoge živote, kako među demonstrantima, tako i među policijom.
U nekim mestima bila je pozvana i Nacionalna garda kako bi se smirila situacija.