Ruski epidemiolog Aleksandar Semjonov, zamjenik direktora Instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju Paster iz Sankt Petersburga bio je dio ruskog tima ljekara u Bergamu, žarištu virusa korona u Italiji.
Semjonov se nedavno vratio iz Italije, gdje je primijetio da je "klinička slika infekcije virusom korona u evropskoj populaciji izgleda nešto drugačije nego što je bila u Kini" i da je evropski ljekare u jednoj mjeri usporilo i na pogrešan trag navelo to što su se u startu epidemije vodili i isključivo oslanjali na kinesko iskustvo i podatke kada je uticaja korone na organizam u pitanju.
Napomenuo je da se kod Evropljana bolest manifestuje na drugačiji način.
"Ono što ovaj virus razlikuje od većine drugih respiratornih virusa jeste, prvo, njegova sposobnost da inficira različite organe i organske sisteme u našem tijelu. Nisu pogođeni samo respiratorni trakt, već i bubrezi i jetra, i nervno tkivo, gastrointestinalni trakt", rekao je Semjonov, naglašavajući i da virus veoma djeluje na nervni sistem.
Takođe, prema Semjonovu, italijansko iskustvo je pomoglo „da shvate koliko su efikasni pojedini terapijski režimi“.
"Prije toga, u osnovi su se svi vodili kineskim i korejskim iskustvom, gdje je jaka tradicionlana medicina i teško je za nas u Evropi bilo da odvojimo zrno od kukolja", objasnio je.
Ranije, glavni pulmolog Ministarstva zdravlja Ruske Federacije, član dopisnika Ruske akademije nauka Sergej Avdeev, govorio je o rijetkim simptomima KOVID-19, koji se mogu javiti kod nekih pacijenata. Prema njegovim riječima, osip na koži može signalizirati infekciju koronom.