U SAD, posebno u Njujorku, ogroman je broj zaraženih korona virusom, ali ima izgleda da se ipak neće obistiniti najcrnji scenariji...
U državi Njujork danas je broj zaraženih veći nego u Španiji, a u Velikoj jabuci ima nekiliko hilada više obolelih nego u Kini na vrhuncu epidemije, ali zahvajlujići činjenici da je broj hospitalizovanih na najnižem nivou od početka te "noćne more" - kako je guverner Endrju Kuomo nazvao epidemiju, postoji optimizam da maj neće biti onako crn kao što je izgledalo.
Iako je još u sredu vest glasila da je "koronavirus ubio 1.000 Njujorčana za samo 36 sati", gradonačelnik Bil de Blasio je juče rekao da možda njegove crne prognoze za maj nisu dobre.. ali i glavni epidemiolog Antoni Fauci navodi slično - da bi do 4. avgusta u SAD moglo da umre 60.000, a ne kao što je ranije rečeno 240.000.
"Za tako gusto naseljeni grad od 8,6 miliona stanovnika, maj bi mogao biti lakši od onoga čega sam se pribojavao", rekao je De Blasio i dodao da je potrebno da se udvostruči socijalna distanca i boravak u kući.
Koronavirus je ušao i u domove za stare i u Njujorku gde je zaraženo više od 4.100 stanovnika, a 1.231 ih je umrlo.
Pozitivni slučajevi COVID-19 postoje u više od polovine od 613 domova za brigu o starima sa licencom u kojima ukupno živi oko 100.000 ljudi, najnoviji su podaci, koje prenosi ABC njuz.
Takođe, kako mediji prenose slična je situacija i sa i osobama sa smetnjama u razvoju.
Mediji su pažnju posvetili i istraživanju škole medicine čuvene bolnice Maunt Sinaj sa Menhetna koje kaže da je koronavirus u državi Njujork, koja je epicentar zaraze u SAD, bio prisutan dve nedelje pre nego što je 1. marta evideniran nulti pacijent i to iz Evrope, a ne kao što se do sada verovalo iz Kine.
Istraživači te bolnice došli su na ideju da bi možda majčino mleko moglo biti dragoceno u brobi protiv korona virusa, i zato traže od svih koji mogu, da im po ceni od pet dolara dostave malo meka, kako bi ispitali teoriju.
Bez ozbira na činenicu da je danas hospitaizovano samo 200 ljudi, mediji pitaju zašto Komfort brod bolnica ukotvljena na Zapadnoj strani Menhetn kod Kipa slobode ne prima pacijente zaražene koronavrusom, iako je preuređena za tu namenu.
Da se vrati u realnost, "Njujork post" prenosi priču tehničara koji je posle terorističkog napada na kule bliznakinje tragao za preživelim, a kojih kako dodaje nije bilo. "Nalazili smo delove tela, .... ali bez obzira na tu strahotu korona virus je mogo gori nego 11. septembar", rekao je Luis Lopez.
U SAD danas ima više od 466.000 obolelih, što je skoro 50.000 više nego u Španiji, Italiji i Francuskoj zajedno. Umrlih je 16.690.